Opel Rekord Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Opel’in bir dönem en satılan modellerinden bir tanesi olan Rekord nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Rekord inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel, 1990’lı yıllardan önce şimdikine oranla çok daha kaliteli otomobiller üretiyordu. Bir Mercedes değildi belki ama yine de çok kaliteliydi. Opel Rekord’da aslında 1950’li yıllarda üretilmeye başlamış olsa da ülkemizde 1975 yılında satılmaya başlamıştır. 1986 yılında üretimi sonlandırılana kadar Türkiye’de satışta kalmıştır. Opel Rekord o zamanlar Almancı arabası olarak biliniyordu.

Opel Rekord Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan Opel Rekord, Avrupa’da satış rakamları kırmış bir arabadır. Hatta enjeksiyonlu motorların ilk örneklerinden bir tanesi bu arabada kullanılmıştır. Manuel vitesin yanı sıra otomatik şanzımanlı olanları da vardır. Ayrıca 1984 yılından sonra üretilenlerde dört cam otomatiği ve hidrolik direksiyon gibi özellikler mevcuttur. 1.7 litrelik 66 beygir olanları 70’li yıllarda üretilmiştir. Daha sonra ise 91 beygir gücündeki 2.0 motorlar ile gelmiştir. Sedan ve Station Wagon kasa tipleri vardır.

Opel Rekord Kullanıcı Yorumu

Bizde bunun 1986 modeli vardı ve ben ilk araba kullanmayı Rekord’da öğrendim. Gerçekten çok güzel bir otomobil ve zamanının çok ötesinde. İçi çok geniştir ve arka diz mesafesi güzeldir. Ön göğüste falan öyle kaliteli bir malzeme kullanılmıştır ki üretilmesinin üzerinden neredeyse 40 yıl geçmesine rağmen çatlama ve solma olmuyor. 2.0 litrelik motorunun performansı harikadır. Uzun yolda 180’e kadar çıktığına çok defa şahit oldum. Kendisinden 10 yaş daha genç tofaşlardan çok daha kaliteli bir otomobildir. Yaz kış fark etmeksizin bakımları tam ise tek marşta çalışırdır. Hararet nedir bilmeyen bir motoru vardı. Virajlarda arkasını kolay kolay savurmaz. Frenleri zamanına göre gayet güçlüdür.

Opel Rekord Alınır Mı?

Bu arabanın fiyatlarına baktığınız zaman yüksek olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi artık klasik otomobil yerini almış olmasından kaynaklanıyor. Günlük kullanımlar için uygun değil, çünkü yedek parçalarını bulmak çok zor. İkinci el piyasası çok zayıf ve sadece bu arabayı isteyenler tarafından tercih ediliyor. Yine de özel bir merakınız varsa alınabilir bir otomobildir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu