P0103 Arıza Kodu Nedir

P0103 arıza kodu hakkındaki sorulara yanıt arayacağız.

P0103 Arıza Kodu Anlamı Nedir?

Kütle hava akış metre (MAF) sensörü aracın emme manifoldu ile hava filtresi arasındaki hortumlarda takılı bir elektronik devredir. Bu sensörün görevi motora çekilen havanın miktarını belirlemektir.

Bu sayede motor kontrol ünitesi (ECU), ateşleme zamanlamasını ve yakıt enjeksiyonu miktarını belirler. MAF sensörünün 1.5 ile 5 volt arasında bir çalışma aralığı vardır.

Motor rölantide çalışırken sensörden ECU’ya 5 volt elektrik gönderilir. Normal şartlarda hiçbir zaman sensörün voltajı 5 volt üzerine çıkmamalıdır.

Ancak MAF sensöründen gelen sinyal 5 volt üzerine çıkarsa bu durumda Mass or Volume Air Flow Circuit High hata kodu gösterir.

Kodun Sebepleri Nelerdir?

P0103 arıza kodunun birkaç öne çıkan sebebi var. Bunlar şöyle listelenmiştir.

  • MAF sensörü teknik devre sorunu
  • MAF sensörünün kirlenme sorunları
  • MAF senrösü emme havasında sızıntılar
  • MAF sensörünün arızalanması
  • PCM sorunları

Nasıl Tamir Edilir?

Aracınız P0103 hata kodu gösteriyorsa öncelikle MAF sensörüne giden tüm kabloları kontrol etmeniz gereklidir. Çünkü bu tip problemlerin çoğunluğu MAF sensörüne giden kabloların kopması ya da yıpranması sebebiyle meydana gelmekte.

Buradaki kabloları gerek elinizle ve gerekse gözle tamamen kontrol edin. Eğer bu kısımda herhangi bir sorun yoksa bu durumda MAF sensörünü yerinden çıkarın. Sensörün içini MAF temizleyici sprey vasıtasıyla temizleyin ve tekrar takın.

Daha sonra aracınızı yeni baştan bilgisayara bağlayarak P0103 arıza kodunu silebilirsiniz. Ardından kodun yeniden çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için aracınızı tekrar çalıştırın. Eğer kod yeniden görünüyorsa MAF sensörünü komple değiştirin. Kodu silin ve aracınızı yeniden çalıştırın.

Bu durumda hata kodu tekrar görünmeyecektir. Ancak eğer söz konusu hata kodu hâla çıkmaya devam ediyorsa durum farklıdır. O halde sorun aracınızın güç aktarım sistemi kontrol modülünde yada  oksijen sensöründedir. Bu kısımların kontrol edilmesi ve tamiri gerekmekte.

Ayrıca bu konuda Megep Araç Gösterge ve Güvenlik Sistemleri yazısını okuyabilirsiniz.

Benzer arıza kodları : P0100P0101P0102P0103P0104

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu