Pontiac Firebird Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Bana göre dünya üzerinde üretilmiş en güzel spor otomobillerden bir tanesi olan Pontiac Firebird nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Pontiac Firebird inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Amerikan otomobiller tarih boyunca her zaman güçlü ve gösterişli olmasıyla bilinmektedir. Pontiac’da Amerikan markalarından bir tanesidir. Pontiac Firebird ilk olarak 1967 yılında üretilmiştir. Ancak ülkemize 1990’lı yıllarda getirilmiştir. Zaten Firebird’ün üretimi 2002 yılında durdurulmuştur.

Pontiac Firebird Nasıl Bir Araba?

Açılır farları ve arka tasarımıyla muhteşem bir spor otomobildir. Bugün onu dünyada başka bir otomobil ile kıyaslayamayız. Amerikan GM firmasının bir markası olan Pontiac’ın ürettiği en güzel ve gösterişli otomobildir. 5.7 Trans Am ve 5.7 V8 Formula iki çeşit versiyonu vardır. Chevrolet Corvette ile aynı motorlar kullanılmıştır. Özellik olarak “abs, klima, elektrikli ön camları, otomatik şanzımanı, deri kaplamalı spor koltukları, açılabilir tavanı“olan süper otomobildir.

Motor teknik özellikleri ise şu şekildei. 5.7 litre hacimli 8 silindir motoru 309 beygir ve 454 Nm tork güç üretiyor. Arkadan itişli bir otomobil olup, şehir içinde 15, şehir dışında 10 litre yakıt tüketmektedir.

Pontiac Firebird Kullanıcı Yorumu

Bir arkadaşım Amerikan arabası meraklısı olduğu için bunlardan bir tanesini aldı ve bende arada sırada kullanıyorum. Gerçekten çok farklı bir tasarıma sahip otomobil. Upuzun bir ön kaputa sahip. Firebird’in içine oturduğunuzda diğer tüm otomobillerden çok farklı olduğunu hissediyorsunuz. Marşa bastınız anda V8 motorun homurtusu harika bir ses çıkartıyor. Şehir içinde gaza yüklendiğinizde yüksek torku sebebiyle sizi koltuğa yapıştırıyor. Ayrıca bu arabayla gezerken yolda görenler dönüp bir daha bakıyor. Bazı kişiler ise gelip arabanın markasını soruyorlar. Şuan bile milyonluk bir otomobil görüntüsü var. Bir keresinde otobana çıkıp hız testi yaptım. Dururken birden gaza abandığınızda motorun gücünden arkasını sağa sola savurması harika. 200 km/s hızla giderken süper bir motor sesi çıkartıyor.

Pontiac Firebird Alınır Mı?

Fiyatına baktığınız zaman alabileceğiniz en güzel spor otomobillerden bir tanesi. Motor ve mekanik parçaları bulunuyor. Kaporta ve plastik aksam parçalarına ihtiyacınız olursa Amerika’dan getirtiyorsunuz. Yine de fiyatı bence bu arabaya göre oldukça makul.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. kesinlikle çok güzel bir araç, 95 v6 firebird üm var izlemesi ayrı keyifli binmesi ve kullanması ayrı keyifli yakıtıda çok abartılı değil, şehir içi 12 şehir dışı 8 litre tabi sert kullanmazsanız kolay vaz geçilecek bir araç değiller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu