Renault Clio 1 (1992-1998) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Türkiye’de satış rekorları kıran Clio efsanesinin ilk nesli olan Clio 1 nasıl bir araba alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Clio 1 incelemesi ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault, Türkiye’nin en çok satılan otomobil markalarından bir tanesidir. Clio ise üretildiği yıllarda ülkenin en çok satılan modellerinden bir tanesi olmuştur. Clio efsanesi 1992 yılında satışına başlamıştır. 1998 yılında ise yerini 2 nesil clio’ya bırakmıştır.

Renault Clio 1 (1992-1998) Nasıl Bir Araba?

Clio 1 sadece hatchback kasa olarak üretilmiştir. 4 ve 2 kapılı versiyonları vardır. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur. RN, RNA, RT ve RTA donanım paketleri vardır. “Klima, otomatik camlar, elektrikli aynalar, hidrolik direksiyon” gibi özelliklere sahiptir. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 75 beygir ve 107 Nm tork güç üretmektedir. Energy motor olarak geçmektedir. Gayet performanslı ve sessiz çalışan bir motordur. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile ta uyumlu bir motordur.

1.8 RSi Benzinli : Tek kapılı spor clio ile gelmiş bir motordur. 109 beygir ve 160 Nm tork güç üretmektedir. Gerçekten çok performanslı bir motordur. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 11, şehir dışında ise 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

Renault Clio 1 (1992-1998) Kullanıcı Yorumu

Benim 1 yıl boyunca kullandığım bir araba ve Clio 1 hakkında bildiğim her şeyi anlatacağım. Bendeki 1.4 litrelik motora sahip olanıydı. İlk olarak aracın içinden başlayım. Ön tarafının genişliği güzeldir, ancak arka diz mesafesi biraz dar. Koltukları ise çok rahat sayılmaz. Bagaj hacmi çok küçük olduğu için bebek arabası bile zar zor sığıyor. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı kollarında zayıf plastik malzeme kullanılmıştır. Ayrıca çok çabuk çatlıyor. Ön göğüs altta üste doğru ortadan ikiye ayrılıyor. Cam açma düğmeleri kırılmamış Clio 1 çok zordur. Neyse birazda motor performansından bahsedelim. 1.4 motorunun seriliğine hayran kalırsınız. Ayrıca çok sessiz çalışan bir motordur. Clio 1 diğer arabalara göre biraz da yüksek. Bu yolda görüş açınızın daha iyi olmasını sağlıyor. Yol tutuşu çok kötü bir arabadır. Virajlara girerken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Yüksek hızlarda özellikle 120’nin üstüne çıkınca yolda gezinmeye başlıyor. Yanınızdan bir kamyon geçerse arabayı baya bir sallıyor. Virajlara girerken hızınızı iyice düşürmeniz gerekiyor. Çünkü arkasını savurmaya çok meyilli bir arabadır.

Renault Clio 1 İçi

Renault Clio 1 Alınır Mı?

Evet buraya kadar bildiğim her şeyi anlatmaya çalıştım. Temizini bulmanız çok zor ama temizi denk gelirse ve sınırlarınızı bilirseniz sorunsuz bir arabadır. Yedek parçalarını bulmak bazen zor olabiliyor. Ayrıca kaporta ve aksesuar aksam parçaları pahalı. İkinci eli ise zayıf.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu