Renault Latitude Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Renault’un D segmenti otomobili olan Latitude nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Latitude kullanıcı yorumu ve incelemesi yapacağız.

Uzun yıllardır d segmentinde Laguna modeli ile yer alan Renault, 2011 yılında yeni modeli olan Latitude’yi tanıttı ve eş zamanlı olarak satışa sundu. Latitude 2015 yılında üretimi durdurularak yerini Talisman modeline bıraktı.

Renault Latitude Nasıl Bir Araba?

Piyasaya ilk çıktığı zaman Passat ve Mondeo ile rekabet edebilme amacı taşımaktaydı. Ancak bir çok D segmenti aracın başına gelen olay gibi Latitude’de çok fazla tutulmamıştır. Bu sebeple Renault adını değiştirmek zorunda kalmış ve 2015 yılında üretimini durdurmuştur. Latitude’nin Executive, Expression ve Privilege donanım paketleri vardır. Privilege donanım paketinde ABS, ASR, 8 hava yastığı, çift yönlü dijital klima, hız sabitleyici, deri direksiyon, anahtarsız çalıştırma, xenon farlar, panoramik cam tavan ve navigasyon gibi özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca 6 ileri EDC otomatik şanzıman ile 6 ileri manuel vites seçenekleri vardır.  Renault Latitude’nin motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.5 dCi Dizel : En çok tutulan motor seçeneğidir. Dünya üzerinde üretilmiş en iyi dizel motorlardan bir tanesidir. 110 beygir ve 240 Nm tork güç üretmektedir. Euro 5 standartlarındaki motoru şehir içinde 5.5, şehir dışında 4.3 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 dCi Dizel : Daha fazla güç isteyen için tercih edilebilir. Gerçekten çok performanslı bir motordur. 175 beygir ve 360 Nm tork gibi hayvani bir gücü vardır. Benim gördüğüm en güçlü dizel motorlardan bir tanesidir. Şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Renault Latitude Arka ve Yandan Görünüşü

Renault Latitude Kullanıcı Yorumu

Kendime D segmenti bir otomobil arıyordum ve param Passat almaya yetmiyordu. Bende kaliteli ve yedek parçasını kolay bulabileceğim hem de dizel motorlu olan bir araba almak için araştırma yapıyordum. 1.5 DCİ Latitude’de karar kıldım ve 2 yıldır kullanıyorum. Gerçekten çok kaliteli bir otomobildir. İlk olarak içinden başlayacak olursak ön konsolda ve kapı içlerinde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Direksiyonu ve vitesinde deri kaplama mevcuttur.  İçerisi yayla gibi geniş bir otomobildir. Arka koltuğuna oturduğumda ki benim boyum 180 cm arka diz mesafesi çok daha fazla kalıyor. Arka tarafta 3 kişi rahatlıkla saatlerce yolculuk yapabilir. Motor, yol ve rüzgar sesini asla içeriye almıyor. Motor performansı yeterli seviyededir. Şehir içi ara hızlanmalarda güzel ivmelenir. Uzun yolda yol tutuşu güzeldir. Çok defa 200 km/s hızın üstüne çıktım ve hiç güvensizlik hissine kapılmadım. Tank gibi bir araba ve kullanırken insana güven veriyor.  Frenleme mesafesi çok kısadır. Hatta bana Passattan bile daha iyi bir frenleri var gibi geliyor.

Renault Latitude İçi

Renault Latitude Alınır Mı?

Evet Latitude’nin ikinci el piyasası çok zayıf. Ama bu ikinci el fiyatlarının düşük olmasını sağlıyor. Bana göre alınabilecek en iyi ve ucuz D segmenti otomobillerden bir tanesi. Yedek parça sıkıntısı asla bulunmuyor. Bence temiz bir tanesi alınabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu