Rot balans nedir? Rot Balans Tamiri nasıl yapılır?

Rot balans nedir? Rot balans yani dengeleme ve dengeleme onarımı, bir aracın dengesini koruma sürecini tanımlamak için kullanılan terimlerdir.

Balans Nedir?

Balans, aracın lastiklerini, şasisini ve diğer parçalarını balanssız tekerleklerin neden olduğu hasarlardan koruduğu için araç bakımının önemli bir parçasıdır. Mükemmel dengede kalmak için araçların düzenli olarak dengelenmesi gerekir. Çekici araçlar ve balanssız tekerlekleri olan kamyonlar hem lastiklere hem de aracın şasisine ciddi hasar verebilir.

Rot balans nedir
Rot balans nedir

Tekerlek Balans Nedir?

Tekerlek balans, balanssız tekerlekleri düzeltmek için kullanılan bir işlemdir. Tekerlekler genellikle yeniyken dengelenir, böylece hiçbir şeye zarar vermeden dengede kalırlar. Ancak, bazı insanlar normal lastik aşınmasına ve yol koşullarına sahip olduklarında tekerleklerini hizalarlar.

Bu, tekerleklerin balansı bozulduğunda balanslarının bozulmasına neden olur ve bu da araba veya kamyonun yanı sıra lastiklere de zarar verebilir. Bunu düzeltmek için birinin tekerlekleri yeniden dengelemesi gerekir. Bir araç düzenli olarak yeniden dengelenmezse, ciddi yuvarlanma sorunları yaşayabilir.

Rot Balans Nasıl Yapılır?

Bir tekerleği doğru şekilde dengelemek için, onu nasıl doğru şekilde yapacağınızı bilmeniz gerekir. İlk önce, poyra kapaklarını, cıvataları veya jant tellerini sökerek tekerlekteki herhangi bir onarım veya hasarı gidermeniz gerekir.

Daha sonra jantı parmaklarınız veya bir kollu sürücü aleti ile balans makinenizin masasına ortalamalısınız. Ardından, dengelemeye devam etmeden önce her iki tarafın da dengede olduğundan emin olmak için çemberin her bir tarafını tartmalısınız.

Ardından, jantın bir tarafına karşı ağırlıklar uygulayarak ve bunları dengeleyicinizin koluna kancalarla asarak jantın en dış kısmını dengelemeniz gerekir. Daha sonra her iki tarafı da eşit olarak dengelemek için bu işlemi jantın karşı tarafında ağırlıklarla tekrarlamalısınız.

Ardından, tekrar dengelenene kadar bir tarafa daha fazla ağırlık ekleyerek ilerlemeden önce her iki tarafın da dengede olduğunu kontrol etmelisiniz. Her iki taraf da dengede olduktan sonra, tüm ağırlıkları kaldırın ve işiniz bitti!

Profesyonel rot balans ayarı için google üzerinden en yakın servisi görüntüleyebilirsiniz.

Rot Balans Önemi

Tekerleklerinizi dengelemenin, ustalaşması zaman ve pratik gerektiren bir uygulama olduğunu bilmek önemlidir. Aracınızın tekerlekleri için sağlam bir yüzey üzerinde, denge çabalarınızı bozan engeller veya titreşimler olmadan, ilk çalıştırmada en az bir saate ve bolca alana ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, karşı ağırlıklarınızla yanlışlıkla herhangi bir şeye çarpmamak için tekerleklerinizi dengelerken koruyucu gözlük takmanız da iyi bir fikirdir. Aracınızın tekerleklerini düzgün bir şekilde nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmek için biraz zaman harcadıktan sonra, ikinci doğa haline gelecektir ve bunu yaparken dengede olduğunuzu bile anlamayacaksınız!

Rot Balans Ayarı Neden Bozulur?

Çoğu insan araçlarını iş için kullanır veya nakliye için bu da balanssız tekerleklerden zarar görmelerine neden olur. Bunu düzeltmek için, bazı insanlar bunu kendileri yapmaya çalışmak yerine araçları için profesyonel dengeleyiciler kullanır.

Bu makinelerin maliyeti yaklaşık 300 USD’dir, ancak ortalama bir kişinin manuel olarak elde edebileceğinden çok daha fazla hassasiyet sağlar. Ek olarak, balanssız tekerleklerden zarar görme riski olmadan otomobil ve kamyonların çekilmesine olanak tanır. Ayrıca, yaklaşık 400 USD’ye mal olan ve 50 pounddan daha hafif olan ve ihtiyacınız olan her yere taşınmasını kolaylaştıran taşınabilir seçenekler de vardır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu