Rot Mili Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti

Otomobillerin yürüyen aksamının en önemli parçalarından bir tanesi olan rot mili ne kadara değişir? Rot mili fiyatı ne kadardır? Rot mili değiştirme işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için rot mili değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızı kullanırken manevra yapmak istediğinizde direksiyonu çevirirsiniz. Direksiyonun çevirme hareketi kadar tekerler sağa ve sola döner. Bu sayede otomobil yön vermiş olursunuz. Direksiyon hareketi ilk olarak direksiyon kutusuna, oradan da çeşitli parçalara aktarılır. İşte rot mili, direksiyon kutusuna bağlı olan ve tekerlere dönüş yönü veren parçalardır.

Bir otomobilin yürüyen aksamının en önemli parçalarından bir tanesidir. Rot mili sadece ön tekerlerde bulunur. Arıza yaptığı zaman mutlaka fark edeceğiniz belirtiler verir. Rot milinin diğer adı rot koludur. Eğer zamanında tamir edilemezse kopabilir ve kaza yapmanıza bile sebep verebilir. Eğer direksiyonu çevirirken bir ses geliyorsa, araba sağa ya da sola çekiyorsa, çukurlardan geçerken vurma sesi geliyorsa rot milinin artık arızalandığından şüphelenebilirsiniz.

Rot mili çok pahalı bir parça değildir. Bu sebeple arıza yaptığı zaman tamir edilmez. Bunun yerine rot milini değiştirmeniz gerekecektir.

Rot Mili Ne Kadara Değiştirilir?

Rot milinin değiştirmek için sanayide herhangi bir ustaya gidebilirsiniz. Değiştirilmesi en kolay olan parçalardan bir tanesidir. Ustanız öncelikle tekerleri söker ve ardından arızalı rot milini yerinden çıkartır. Daha sonra yerine yeni rot milini takar. Bu değişimden sonra aracınızı rot balans ayarına götürmeniz gerekecektir. Rot mili fiyatı 50 ile 150 lira arasında değişmektedir. Ustanız rot kolu başına 50 ile 75 lira arasında bir işçilik ücreti alacaktır. Ayrıca rot ayarı fiyatı 2022 yılı için 80 lira alındığından size bir rot milini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 180 ile 300 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu