Şarj Dinamosu Tamiri ve Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Şarj dinamosu diğer adıyla alternatör bir otomobilin elektrik aksamının en önemli parçasıdır. Peki ya şarj dinamosu (alternatör) ne kadara tamir edilir? Şarj dinamosu fiyatı ne kadar? Şarj dinamosu değişimi ne kadar tutar? Kısaca 2022 yılı için şarj dinamosu değişim ve tamir fiyatı hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızda oturduğunuzda ilk başta motoru çalışmayacak kadar kontağı çevirdiğinizde akü ışığı yanar. Bu sırada araçta bulunan tüm elektriksel donanım ihtiyacı olan gücü aküden alır. Bu sırada akünün bir miktar elektriği azalır. Tam dolu bir akü aracı en fazla bir saat kadar idare edebilir. Sürücü motoru çalıştırdığında ise ihtiyaç olan elektrik aküden değil şarj dinamosu diğer adıyla alternatörden sağlanır. Şarj dinamosu gücünü doğrudan motordan alan bir parçadır. Motor çalıştığı süre boyunca araca elektrik verir. Ayrıca akünün eksilen enerjisini de tamamlar.

Şarj dinamosunun içinde bakır teller ve kömür adı verilen bir parça vardır. Genelde şarj dinamosu bu kömür bittiği zaman eksik voltaj gönderir. Yani arıza yapmasının en büyük suçlusu şarj dinamosu kömürünün bitmesidir.

Şarj dinamosunun arıza yaptığının en büyük belirtisi aracın eksik şarj etmesine bağlı sürekli akü bitmesidir. Ayrıca tamamen çalışmayı durdurursa, motor ihtiyacı olan elektriği aküden sağlar. Akü kısa sürede bitince yolda kalırsınız. Bu sebeple şarj dinamosunu sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Şarj dinamosunun 12.5 ile 14 volt arasında bir voltaj sağlaması gerekir. Bunu oto elektrikçilerde kolaylıkla ölçebilirler. Eğer eksik şarj ediyorsa alternatörü tamir ettirmeniz gerekecektir.

Şarj Dinamosu Tamiri ve Değişimi Ne Kadar Tutar?

Şarj dinamosu kömürünü değiştirmek ucuz olan yöntemdir. Ustanız dinamoyu söker, kömürlerini değiştirir ve yeniden yerine takarak voltajını ölçer. Şarj dinamosu kömür değiştirme fiyatı 500 liradır. Bu fiyata işçilik ücreti dahildir. Ancak şarj dinamosu tamir edilemeyecek kadar arıza yaptıysa değiştirmeniz gerekecektir. Bu pahalı olan bir yöntemdir. Bugün parçası en ucuz olarak bildiğimiz markalardan olan Tofaş’ın şarj dinamosu bile 2 bin lira civarında bir paraya satılıyor. Ayrıca ithal otomobillerin şarj dinamo fiyatları 10 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple aracınızın şarj dinamosunu değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 2.000 ile 10.000 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

26 Yorum

 1. 2012 model Citroen C4 marka aracımın şarj dinamosu arıza yaptığını yenisin 16 bin 700 lira olduğunu söylediler bu rakam sizce doğru mudur

 2. Sıfır fiyatı yanılmıyorsam 4-5 bin lira civarında olması lazım. Tamiri de arızaya göre 750 liradan 2.000 liraya kadar çıkabilir.

 3. 2005 bmw 318 şarj dinamosu bozulmuş olduğunu düşünüyoruz aracın abs akü ışığı yanıyor dinamo tamir fiyatı veya yeni şarj dinamo fiyatı nedir

 4. Allah herkesi iyi bir usta ile karşılaştırsın !!
  Linea 1.3 multijet tamiri için ustanın biri 2.000 + 450 işçilik çıkardı
  Biride aynı tamiri işçiliği dahil 900 e çıkardı
  900 olanı tercih ettim
  2000+ 450 çıkarana 250 lira işçilik verdim
  Bu işmi şimdi ??

 5. 2001 model Opel Vectra dinamo tıkırtı yapıyor agrizasi nedir fiyat ne kadar tutar saygılar sunarım

 6. Hocam pejo 307 takviye yapıyoruz çalışıyor takviye kablosunu çeker çekmez araba duruyor, sebebi nedir ve tamiri ne kadar tutar cevap verirseniz çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu