Toyota Corolla 1.6 GLi Liftback Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Toyota’nın üretmiş olduğu en iyi modellerden bir tanesi olan Corolla E90 GLİ Liftback nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Toyota Corolla GLi Liftback inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Bana göre Toyota tarafından üretilmiş en iyi tasarımlı otomobildir. 1987 – 1992 yılları arasında üretilmiş olan hatchback bir otomobildir. Ülkemizde 1990 – 1992 yılları arasında satılmış ve hak ettiği değeri bulamamıştır. Zaten 1993 yılında yerini efsane kasa corolla‘ya bırakmıştır.

Toyota Corolla 1.6 GLi Liftback Nasıl Bir Araba?

Toyota, dünyanın en büyük otomobil üreticisidir. Özellikle c segmentinde tüm dünyada en çok satan markadır. Bu başarıyı uzun yıllardır Corolla modeli ile sürdürmektedir. 1990 yılında ülkemizde satmaya başladığı E90 kasa Corolla, yani 1.6 GLi Liftback olarak bilinen kasa tasarım olarak Toyota tarafından üretilmiş en güzel otomobillerden bir tanesidir. Hatchback sedan karışımı bir tasarıma sahip olan Corolla liftback adını zaten buradan alıyor. “Klima, hidrolik direksiyon, otomatik camlar ve aynalar ile ön kol dayama” gibi özellikleri bulunmaktadır. 1.6 litrelik motorunun 105 ve 115 beygirlik iki farklı versiyonu vardır. LPG ile uyumlu olan bu motor şehir içinde 10, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

Toyota Corolla 1.6 GLi Liftback Arkadan Görünümü

Toyota Corolla 1.6 GLi Liftback Kullanıcı Yorumu

Çocukluğumdan beri tasarımına hayran olduğum bu arabayı almak en sonunda geçen sene nasip oldu ve hala daha kullanıyorum. Özellikle arkadan bakmalara doyulmayacak bir tasarıma sahiptir. Şuan bile aynı çizgilerde sıfırı üretilse almak için kendimi zorlardım. Neyse içinden anlatmaya başlayım. Gayet geniş ve ferah bir iç mekana sahiptir. Ön koltuklarını kendime göre ayarladığımda ki benim boyum 1.80 cm arka diz mesafesi hala daha kalıyor. Ön göğsü yüksek olduğu için görüş açısını biraz kısıtlasa da bu Japon arabalarında zaten genelde görülen bir şeydir. Koltuklarında kadife döşeme kullanılmıştır. Ayrıca süngeri öyle zamanla kolay kolay ezilmiyor. Üretiminin üstünden 30 yıldan uzun bir zaman geçmesine rağmen ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde en ufak bir çatlama ve solma dahi yok. Motor performansına zaten hayran kalırsınız. Bendeki 115 beygirlik olanı ve 200’ü rahat deviriyor. Ayrıca yol tutuş olarak çok üstün bir otomobil. Virajlarda öyle arkasını kolay kolay savurmuyor. Motor sesini 3 bin devirden sonra biraz alıyor ama öyle rahatsız edici seviyede değil. Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede durdurabilir.

Toyota Corolla 1.6 GLi Liftback Alınır Mı?

Evet bu araba bende hastalık olduğu için aldım. Ufak tefek masrafları yaşından dolayı elbette oluyor ama bu öyle büyük masraflar değil. Motor, mekanik ve yürüyen aksamda yedek parçalarını bulmak zor değil. Ancak kaporta aksam parçaları biraz pahalı. İkinci el piyasası çok hızlı değildir. Yine de fiyatına göre alınabilecek en kaliteli otomobillerden bir tanesidir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu