Vuruntu Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Yeni nesil araçlarda bulunan vuruntu sensörü ne kadara değiştirilir? Vuruntu sensörü fiyatı ne kadar? Vuruntu sensörünü değiştirme işçilik ücreti ne kadar? Kısaca vuruntu sensörünün 2022 yılı için değiştirilme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Gövdenizde bir arıza olduğu zaman doktora gidersiniz ve o da size stetoskop ile dinler. Bu sayede nefes alıp vermenizde bir hırıltı veya kalbinizde yanlış çarpma var mı diye dinler. Otomobil teknolojisi geliştikçe her şeyi artık küçük bilgisayarlar yapmaya başladı. Eskiden bir otomobilin motorunda sizin hissetmeyeceğiz kadar vuruntular olduğunda, motor bozulana kadar sanayiye gitmezdiniz. Ancak günümüzde arabaların pek çok yerinde sensörler bulunmaktadır. Vuruntu sensörü de bunlardan bir tanesidir.

Vuruntu sensörünün görevi motorda oluşan en küçük titreşimleri bile tespit ederek aracın beyni olan motor kontrol ünitesine (ECU) bildirmektir. Böylelikle aracın motorunda vuruntu olduğu tespit edilir ve motor arıza lambası sayesinde sürücüye bir şeylerin yanlış gittiği konusunda bilgi verilmiş olur. Örneğin piston vurması, yatak vurması veya subap vurması olduğu zaman vuruntu sensörü bunu hemen algılar. Böylelikle motorda olağan dışı titreşimler olduğu konusunda bilgisayara bilgi verir.

Vuruntu sensörünün yeri genelde motor bloğunun hemen üstünde yer alır. Ancak bazı markalarda egzoz manifoldunun hemen altında yer alır. Elektronik bir parça olduğu için zamanla arıza yapabilir. Bu durumda tamir edilemeyen bir parça olduğu için değiştirilmesi gerekmektedir.

Vuruntu Sensörü, Knock Sensor olarak Bilinmektedir.

Vuruntu Sensörü Ne Kadara Değiştirilir?

Vuruntu sensörü her otomobilde bulunmaz. Bu sebeple aracınızın servis kitabına bakarak veya internet araştırmasıyla vuruntu sensörü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aracınızı bilgisayara bağladığınızda vuruntu sensörüyle alakalı arıza kodları veriliyorsa sensörü değiştirmeniz gerebilir. Bu durumda yeni bir sensör almanız gerecektir. Vuruntu sensörü fiyatları 200 ile 750 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise değiştirilmesi için 150 – 200 lira işçilik ücreti alacaktır. Kısaca 2022 yışı için vuruntu sensörünü değiştirmenin maliyeti 350 ile 1000 lira arasında değişmektedir.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu