Aks Körüğü Arızası Belirtileri | Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Aks Körüğü Arızası Belirtileri odaklı yazımızda aks körüğü ne ise yarar? Aks körüğü yırtılırsa ne gibi arıza belirtileri verir. Aks körüğü değiştirmek ne kadar tutar? Aks körüğü fiyatları ve değişimi için işçilik ücreti maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobilin motoru çalıştıktan sonra aracınızı vitese taktınız. Vitese atınca şanzımanı harekete geçirmişsinizdir demektir. Şanzıman mili sayesinde aks adı verilen bir mil sayesinde bu güç tekerlere ulaşır. Aks milinin ucunda aks körüğü bulunmaktadır.

Aks Körüğü Ne İşe Yarar?

Her otomobilde bir aks bulunmaktadır. Özellikle önden çekişli araçlarda olması kesinlikle zorunludur. Bu sebeple aks mili arasındaki bağlantının üstünü kapatan aks körüğü bulunur. Aks körüğü bildiğimiz kauçuk ve plastik yapıdadır. Çok ucuz bir parça olmasına rağmen görevi çok önemlidir.

Aks körüğü yırtılırsa veya koparsa mil ile bağlantı arasındaki yağ dışarı sızar. Bu yağlanmanın azalacağı anlamına gelirken bağlantı noktasına nem ve dışardaki toz kir girer. Sonuç olarak aracınız hareket ederken ses çıkartmaya başlar.

Tabi bu durum Aks Körüğü Arızası Belirtileri şeklinde kendini gösterir. Bu sebeple aracınızın aks körüğü yırtılırsa onu hemen değiştirmeniz daha büyük sorunlara yol açmadan size fayda sağlayacaktır. Konumuzun amacıda sizlere bu konuda rehberlik etmek.

Yırtılmış Bir Aks Körüğü

Aks Körüğü Arızası Belirtileri

Aracınızın aks körüğü yırtıldıysa bazı belirtiler verir. bu belirtilerin bir çoğu, yırtık körük nedeniyle yağsız kalan aks miline bağlıdır.

  • Sürüş sırasında arabanın ve direksiyonun titremesi
  • Aks körüğü lastiklerinin dış kısımlarında yağlanma
  • Aks milinin yağsız kalması nedeniyle vurma sesi gelmesi
  • Aracınızla dönüşlerde tıklama ve vurma sesi gelmesi
  • Teker kenarından yağ damlaması
Aks Körüğü Yırtılırsa Tekerin Kenarından Yağ Damlamasına Neden Olur

Aks Körüğü Ne Kadara Değişir?

Aks körüğü çok ucuz bir parçadır. Çünkü bildiğimiz kauçuk bir maddeden yapılmıştır. Ortalama bir arabanın aks körüğü fiyatı 50 ile 150 lira arasında değişmektedir. Aks körüğünü değiştirmenin maliyeti yüksek olabilir. Çünkü değiştirmek için çok uzun işçilik gerekir.

2021 – 2022 yılı itibariyle aks körüğünü değiştirmek 200 ile 300 lira arasında bir işçilik ücretine yapılmaktadır.  Kısaca bir aks körüğünü değiştirmek 400 lira civarında bir paraya mâl olacaktır.

Aks Körüğü Nasıl Değiştirilir?

İlk önce alt tabla yerinden sökülür. Ardından aks somunu yerinden çıkartılır. Rot başı sökülür. Ardından Z rot yerinden çıkartılır. Alt salıncak rotilini ayrılır. Aks taşıyıcısı da akstan ayrılır. Aks körüğünü tutan kelepçe sökülür. Ardından eski aks körüğü yerinden çıkartılır ve yeni körük yerine takılır. Sökülen tüm parçalar yeniden yerine takılır.

Aks Körüğü Arızası Belirtileri konusunu ele aldık. Yan konuları ile birlikte derinlemesine açıkladık. Bu tür bir problemle karşılaştığınızda artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu