Alternatör Kasnağı Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Şarj dinamosu olarak bilinen alternatörün ucunda kasnak adı verilen bir halka vardır. Peki ya alternatör kasnağı fiyatı ne kadar? Alternatör kasnağı değiştirme işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca şarj dinamosu kasnağı değiştirmenin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Şarj dinamosu olarak bilinen alternatörün ucunda kasnak adı verilen bir halka vardır. Peki ya alternatör kasnağı fiyatı ne kadar? Alternatör kasnağı değiştirme işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca şarj dinamosu kasnağı değiştirmenin 2022 yılı için maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Alternatör yani diğer adıyla şarj dinamosu bir otomobilin en önemli parçalarından bir tanesidir. Çünkü aracın ihtiyaç duyduğu elektriği motor çalıştığı süre boyunca karşılayan bir çeşit jeneratör diyebiliriz. Şarj dinamosu çalışmak için gücünü direk olarak motordan alır. Ucunda döner bir halka vardır. Bu halkaya bağlı kayış yardımıyla alternatör döner ve elektrik ihtiyacını sağlar. Bu halkanın diğer adı alternatör kasnağıdır. Bir çeşit rulman olan bu kasnağın bilyası dağılabilir. Bu da arıza yapmasına daha kötüsü alternatörün çalıştırmasını durdurabilir.

Kasnak arıza yaptığı zaman alternatör kayış koparabilir, dönerken ötme sesi çıkartabilir. Bu durumda kasnağın değiştirilmesi gerekecektir.

Alternatör Kasnağı Ne Kadara Değişir?

Eğer aracınızda son zamanlarda motordan gelen bir ötme veya sürtme sesi varsa. Ayrıca sürekli olarak V kayışı kopuyorsa kasnağın bilyaları dağıldığı için zorlanıyordur. Bu durumda değiştirmeniz gerekecektir. Ustanız ilk olarak şarj dinamosunu (alternatör) yerinden sökecek ve ucundaki kasnağı çıkartacaktır. Daha sonra sizden yenisini almanızı isteyecektir. Alternatör kasnağı fiyatları 2022 yılı için  100 – 150 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca ustanız sökme ve takma işçilik ücreti olarak 200 lira işçilik ücreti isteyecektir. Kısaca bir alternatör kasnağını değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 300 ile 450 lira arasında bir para tutacaktır.

Alternatör bir otomobilin en önemli elektrik parçalarından bir tanesidir. Eğer bu parça kasnak nedeniyle bile olsa çalışmayı durdurursa aracınız şarj etmeyecektir. Öncelikle gösterge panelinde akü lambası yanacak daha sonra aracınızın aküsü bitecek ve yolda kalacaksınız. Bu sebeple alternatör ve ilgili parçalarda bir arıza varsa zaman kaybetmeden sorunu çözmelisiniz. Ya değilse çok daha pahalı sorunlara yol açabilir. Alternatör kasnağı tamiri yani değişimi ucuz bir işlemdir. Ancak görmezden gelinirse çok daha maliyetli sorunlara yol açabilir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu