Araba Radyatörü Tamir Edilir Mi? Radyatör Tamiri Fiyatı ve İşçilik Ücreti

İçten yanmalı motora sahip tüm otomobillerde soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi radyatördür. Peki ya radyatör tamiri ne kadara yapılır? Radyatör tamiri ne kadar tutar? Radyatör tamiri fiyatı ve işçilik ücreti ne kadar? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Otomobilin motoru çalıştıktan sonra motor içerisindeki su belirli bir dereceye (ortalama 90 C°) olduğu zaman termostat açılır ve su soğutulmak üzere radyatöre gönderilir. Radyatör bakır ve alüminyum metalden yapılmıştır. Bu metal sıcağı ve soğuğu çok çabuk ilettiği için kullanılır. Ancak ister bakır olsun ister alüminyum çok yumuşak ve narin bir metaldir. En ufak darbede çabucak delinip radyatörün su sızdırmasına neden olur. Aracınızın radyatörü delinirse, aracınızın motor suyu dışarı sızar ve hararet yapmasına neden olabilir. Bu aracınızın başta üst kapak contası yakmasına daha kötüsü motorun ölmesine neden olabilir. Bu sebeple radyatörde bir çatlak varsa ve sızıntı oluyorsa hemen tamir ettirmelisiniz. Radyatör fiyatları pahalı olduğu için araç sahipleri genelde radyatörü onarma yolunu seçerler.

Radyatör Tamiri Ne Kadara Yapılır?

Aracınızın radyatöründe bir delik olduğunu fark ettiniz ve tamir ettirmek istiyorsunuz. Bunun için en yakın oto radyatörcüye gitmeniz gerekecektir. Radyatörcü, kontrol ettikten sonra radyatörün değiştirilmesi gerektiğini veya tamir edilmesini önerecektir. Eğer radyatör değişecekse, bir otomobilin radyatörü 700 ile 2000 lira arasında bir fiyata satılabilmektedir. Ayrıca radyatör değişimi için 150 lira işçilik ücreti ve antifriz parası alacaklardır. Radyatör değişim maliyeti yüksek olduğu için sürücüler tamir ettirmek isterler.

Ustanız pürümüz yardımıyla radyatördeki deliği kaynatır

Eğer radyatörünüz tamir edilebilecek derecedeyse usta ilk olarak radyatör içerisindeki suyu boşaltır. Ardından kısa bir işçilik sonrasında radyatörü yerinden çıkartır. Ardından radyatörün kaçak yaptığı yerleri bulmak için içerisine basınçlı hava basar ve suya sokar. Suya soktuktan sonra kaçak radyatör borularında ise orayı kaynatır, yani lehimler. Eğer radyatör üstünden veya altından kaçırıyorsa bu sefer pres makinesi ile kaçak yerini tamir edecektir. Üst ve alt tarafı plastik olan radyatörlerde pres ile tamir edilebilmektedir. Bir radyatörün tamiri işçilik, kaynak, lehim ve pres dahil olmak üzere 2022 yılı için 250 – 300 lira bir maliyetle onarılabilmektedir.

Radyatör Tamiri Nasıl Yapılır?

İlk olarak aracınızın radyatör alt ve üst hortumları sökülür. Ardından radyatör kulağı çekilerek çıkartılır. Radyatör fan ile birlikte çıkacaktır. Ardından usta radyatör fanını, radyatörün üstünden ayırır. Son işlem olarak kaçak tespiti yapar ve kaçak olan yerleri lehimler. Böylelikle aracınızın radyatörü tamir edilmiş olacaktır.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu