BMW 1.16i Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

BMW’nin hatchback otomobili olan ve kimilerine göre iyi kimisine göre kötü aracı olan 116i nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt aracağız. Ayrıca BMW 116i inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alman otomobil üreticisi BMW her zaman spor otomobilleriyle ön plana çıkmıştır. 1 serisi otomobillerini ilk olarak 2005 yılında piyasaya sürdü. 1.16i ise 2005 – 2015 yılları arasında satılmıştır.

BMW 116i Nasıl Bir Araba?

1.16i’nin teknik özelliklerine baktığınızda D segmenti olarak yazıyor. Ancak bırakın d segmentini C segmentinde bile çoğu araba 116i’den daha geniştir. Neyse bu konuya kullanıcı yorumunda daha detaylı değineceğiz. Standart, Advantage, Comfort, Exclusive, Joy Edition, M Sport, Premium, Sport Line, Technology ve Urban Line donanım paketleri vardır. “ABS, ESP, ASR, TCS, 8 hava yastığı, hız sabitleyici, yol bilgisayarı, anahtarsız çalıştırma ve start-stop” gibi özelliklere sahiptir. Arkadan itişli bir otomobil olan 1.16i’de 8 ileri otomatik şanzıman ve 6 ileri manuel vites seçenekleri bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir ” BMW 3.18Ci E46 Nasıl Araba?

Kaputunun altında 1.6 litre hacimli 4 silindirli motor bulunmaktadır. Bu motor 136 beygir ve 220 Nm tork güç üretmektedir. 0-100 hızlanması 9.1 saniye olan 116i’nin son hızı ise 210 km/s olarak ölçülmüştür. Yakıt tüketimi ise şehir içinde 7.2, şehir dışında 4.7 litredir.

BMW 116i Arkadan Görünüşü

BMW 116i Kullanıcı Yorumu

Bir BMW ne kadar kötü olabilir mantığıyla bende bunlardan bir tanesini eşim için aldım ve hala daha kullanıyor. Bende arada sırada kullanıyorum. Öncelikle içinden anlatmaya başlayım. İç hacmi gerçekten çok küçüktür. Hele arkasına oturduğum zaman kapalı dar bir kutunun içindeymişim gibi his veriyor. Arka camları bu kadar küçük yapmanın ne mantığı olabilir anlamış değilim. Arka diz mesafesi yeterlidir ama iki kişiden başka bir çocuk bile arka koltuklarına sığmaz. Motor performansı yeterli seviyededir. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan güzel ivmelenir. Otomatik şanzımanın vites geçişleri sarsıntısız ve seridir. Yol tutuş olarak ortalama diyebilirim. En büyük rakibi Golf’e göre biraz daha az yol tutuyor. Bagaj hacmi çok dar bir bebek arabası koyduktan sonra başka bir şey koyacak yer kalmıyor. Ama bu hatchback otomobillerin genel sorunu zaten. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafede rahatlıkla durdurabilir. Ses yalıtımı çok kalitelidir. Motor, yol ve rüzgar sesini asla içeriye almaz. Motoru hız yapmaya çok müsaittir. Ben çok defa 200 km/s hızın üstüne çıktığımı biliyorum.

BMW 1.16i Alınır Mı?

Evet fiyatlarına baktığınız zaman çok ucuz olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi arabanın gerçekten çok dar bir iç mekanının olmasından kaynaklanıyor. Rakibi Golf daha iyi bir seçenek bana göre. Yine de BMW kalitesi tartışılmaz tabi. Bu arabaların kazasızını bulmak çok zor. Almadan önce iyi bir göstermenizi öneririm.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu