Lada Kalina Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Rus otomobil üreticisi Lada’nın b segmenti otomobili olan Kalina nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Lada Kalina inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Lada, Samara modeli ile ülkemizde 90’lı yıllarda en çok satılan ithal otomobil unvanını almış bir markadır. Ancak Lada hiç bir zaman çağın gerektirdiği kriterlerde otomobiller üretmemiştir. Ürettiği her otomobil Avrupalı rakiplerinin her konuda gerisinde olmuştur. Örneğin Vega modelinde ile diğer firmalar pek çok donanım sunarken, hidrolik direksiyon ve klima bile opsiyonel bir özellikti. 2007 yılında yeni modeli olan Kalina’yı satışa sundu. Ancak Kalina’da çağının gerisinde bir otomobildir. Zaten Kalina, Opel’in çoktan üretimini durdurduğu Opel Corsa C platformu üzerine inşa edilmiştir. Bu araba ile aynı şase kullanılarak yapılmıştır. Kalina, Türkiye’de 2007 – 2009 yılları arasında satılmış ancak istenilen sayıda satış yapamamıştır.

Lada Kalina Nasıl Bir Araba?

B segmenti bir otomobil olan Kalina’nın beş kapılı hatchback ve sedan kasa tipleri bulunmaktadır. Donanım olarak hidrolik direksiyon, sürücü hava yastığı ve otomatik camlar standart donanım, ABS, klima ve ön yolcu hava yastığı opsiyonel olarak yer almaktadır. Kaputunun altında 80 beygir ve 122 Nm tork güç üreten 1.6 litre hacimli motor bulunmaktadır. LPG ile uyumlu olan bu motor şehir içinde 9.6, şehir dışında 5.7 litre yakıt tüketmektedir. Kalina’nın otomatik viteslisi yoktur ve tümü 5 ileri manuel şanzımana sahiptir.

Lada Kalina Hatchback

Lada Kalina Kullanıcı Yorumu

Fiyatına bakarak bir Kalina aldım ve 3 yıldır kullanıyorum. Tamam çok iyi bir otomobil sayılmaz ancak ben arabamı seviyorum. Torpido üstü ve kapı içlerinde falan sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ancak çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Benim sahibi olduğumda ABS ve klima mevcuttur. Kliması çok güçlü sayılmaz. Sıcak havalarda serinletmeye yetiyor. Motor performansı öyle çok bir şey beklemeyin. Özellikle yokuşlara geldiğimde  bayılıyor. Bu sebeple aşağıdan kaptırıp düşük vites yüksek devir ile rampalara giriyorum. Çok defa memlekete gittim geldim ve bana bir kere bile sorun çıkartmadı ve yolda koymadı. Bu arabanın sınırlarını bildiğiniz sürece sıkıntısı yok. Yol tutuşu ortalama seviyededir. 130-140’ı geçtikten sonra yol tutuşu zayıflıyor. Ayrıca yan rüzgarlardan bir hayli etkileniyor. Virajlara girerken dikkatli olmakta fayda var. Arkasını savurmaya çok meyilli. Frenleri güzeldir ve arabayı kısa sürede durdurur.

Lada Kalina İçinden Bir Görünüm.

Lada Kalina Alınır Mı?

Fiyatına baktığınız zaman alabileceğiniz en ucuz ve yeni otomobillerden bir tanesidir. Yedek parça sıkıntısı kesinlikle yok. Ayrıca yedek parçaları oldukça ucuzdur. İkinci eli zayıftır. Zaten tutulan bir araba olsa bu fiyatlara Kalina vermezlerdi.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu