BMW 3 Serisi 320i E90 Kasa Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

320i E90 Kasa nasıl araba merak ediliyor. BMW’nin en çok tutulan modeli olan 3 serisinin 2004-2013 yılları arasında üretilen E90 kodlu 3.20i nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca BMW 320i E90 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

BMW 3 serisi uzun yıllardır üretilen ve tüm dünyada en çok sevilen modellerden bir tanesidir. 3.20i ise en çok tutulan paketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünya ile birlikte 2004 yılında satışa çıkmıştır. 2013 yılında ise yerini bir üst kasa 3 serisine bırakmıştır. Bu yıllar arasında üretilen BMW 3 serisi otomobiller genelde E90 kasa olarak bilinmesine rağmen E9X olarak adlandırılmıştır.

İlginizi çekebilir: “BMW 3.20i E36 Nasıl Araba?

BMW 3.20i E90 Nasıl Bir Araba?

D segmenti bir otomobil olan 3.20i tasarım olarak göz doldurmuştur. BMW’nin karakteristik özelliği olarak ön havalandırma ızgaraları böbrek şeklindedir. Genel olarak sedan kasa olarak satılmasına rağmen coupe, cabrio ve touring adında statin wagon kasa tipleri mevcuttur.

M Sport ve Premium donanım paketleri vardır. “ABS, ESP, multimedya ekranı, 8 hava yastığı, dijital klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, sunroof ve hız sabitleyici” gibi daha sayamadığımız pek çok özelliğe sahiptir.

Her BMW’de olduğu gibi arkadan itişli aktarma sistemine sahiptir. 6 ileri otomatik şanzımana sahiptir. Kaputunun altında ise 4 silindirli 2 litre hacimli bir motor vardır. Bu motor 150 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. 0-100 hızlanması 8.1 saniye olarak ölçülmüştür. Şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

BMW E90 Serisi 3.20i Arkadan Görünüşü

BMW 3 Serisi E90 Kasa 320i Kullanıcı Yorumu

BMW bir hastalıktır ve bu hastalıktan bende de var. Özellikle 3 serisinden başka bir otomobile binmek dahi istemiyorum. Bundan önceki 2 arabamda eski 3 serisiydi. Şuanda 2007 model bir 3.20i kullanıyorum. Önce size içini anlatmaktan başlayım.

Ön göğsü çoğu BMW’de olduğu gibi derin değildir. Ayrıca torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde pütürlü ve kaliteli bir malzeme kaplaması kullanılmıştır. Koltukları spor olduğu için biraz sert bir süngere sahiptir. Arka diz mesafesi yeterli seviyedir.

3 yetişkin insan arka tarafına çok rahat sığabilir. Otomatik şanzımanı ise bence dünya motor gücünü tekerlere en iyi aktaran şanzımanlardan bir tanesidir. Vites geçişlerini asla hissettirmez. Ayrıca araba hızlanırken seri vites geçişlerine sahiptir.

Motor performansı tatmin edicidir. Gaza bastığınız zaman şahlanır. Özellikle yüksek devirlerde ivmelenmesi harikadır. Yol tutuş olarak güçlü bir araba olmasına rağmen arkadan itişli olduğu için ıslak zeminlerde dikkatli olmanızda fayda var.

Çok kişi BMW ile toplayamadığı için kaza yapmıştır. Neyse daha önce bir BMW sahibi olmadıysanız kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor. Otobanda çok defa hız testi yaptım ve 200 km/s hızı hiç zorlanmadan deviriyor.

Araba hızlandıkça yola yapışıyor. Yüksek hızlarda bile en ufak bir motor, yol ve rüzgar sesini asla içeriye almıyor. Ne de olsa premium sınıf bir otomobil olduğunu söyleyelim.

BMW 3 Serisi E90 Kasa 320i Alınır Mı?

Evet sanayide bir laf vardır. BMW’ye 10 yaşına kadar siz binersiniz 10 yaşından sonra o size biner derler. Bu lafın çıkmasının sebebi aslında kullanım şeklidir. BMW 3.20i sahipleri altındaki canavarın sunduğu güç ile hor kullanıyorlar.

Bu da BMW’nin çok arıza çıkartan bir arabaymış gibi görünmesine yol açıyor. E90 kasa 3.20i’nin parçaları kolay bulunuyor. Ancak biraz pahalı olduğunu bilin.

İkinci eli hızlıdır. Zaten BMW’ye binen insan bir daha araba alacağı zaman tekrar BMW düşündüğünden kendi alıcı kitlesi vardır. Ama bir BME 3.20 i alacaksanız mutlaka temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen gösterin.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu