Saab 900 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İsveçli otomobil üreticisi Saab’ın ülkemize ilk getirdiği modellerden bir tanesi olan 900 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Saab 900 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Saab’ın uzun yıllar boyunca dünyanın en sağlam otomobillerini ürettiği varsayılmıştır. 90’lı yıllara kadar kendi motorunu ve diğer mekanik parçalarını üreten Saab, daha sonra girdiği ekonomik kriz nedeniyle önce Opel’in de aynı çatı altında bulunduğu General Motor’a satılmıştır. Ancak ekonomik krizi bir türlü atlatamayınca adı Türkiye’ye satılmakla bile anılmış, son olarak Çin tarafından satın alınmıştır. Günümüzde otomobil üretimi yapmamaktadır. 900 modeli 1995-1998 yılları arasında ülkemizde az sayıda satılmıştır.

İlginizi çekebilir :  ” Saab 9-3 Nasıl Araba?

Saab 900 Nasıl Bir Araba?

900 üretilirken bir dönem safkan Saab bir dönem GM900 adıyla üretilmiştir. Çünkü bu model üretildiği dönemlerde Saab, GM tarafından satın alınmıştır. Toplamda 900 bin adet üretilmesine rağmen ülkemizde çok fazla rağbet görmemiştir. Sedan, hatchback ve cabrio kasa tiplerine sahiptir.”ABS, hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği, hız sabitleyici ve elektrikli aynalar” gibi özelliklere sahiptir. D segmenti bir otomobil olduğu için içi gayet geniştir. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

2.0 Benzinli : Zamanına göre gayet güçlü motorlar arasındadır. 130 beygir ve 177 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 12, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 SE : Turbo teknolojisini dünyada en iyi yapabilen markalardan bir tanesi Saab olarak biliniyordu. Bu motorda 2.0 litre hacimli turbo beslemeli bir motordur. 185 beygir ve 263 Nm tork güç üretmektedir. Eğer bir Saab 900 alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı tavsiye ederim.

2.3 : Avrupa’da çok fazla tercih edilmesine rağmen ülkemizde tutulmayan motor seçeneğidir. 2.3 litre hacimli 4 silindirli olan bu motor 150 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 13.3, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir.

Saab 900 İçi

Saab 900 Kullanıcı Yorumu

Bir alacak karşılığında yok parasına 1996 model bir Saab aldım. Önceleri satmaya çalıştım ama ne arayan ne soran olunca bende evin ikinci arabası olsun diyerek kullanıyorum. Ama çok zevkli bir araba olduğunu söyleyim. Şu arabalar ülkemize daha fazla gelseydi bugün yollarda gördüğünüz 90’lı yıllara ait modele sahip arabaların bir çoğu Saab olurdu. Neyse öncelikle anlatmaya içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde çok kaliteli bir kaplama kullanılmış. Yumuşak olmasına rağmen en ufak bir çatlama ve solma gibi şeyler asla yok. Koltuklarında kadife gibi kaliteli bir kumaş kullanılmış. Daha elinizi dokunduğunuz anda çok kaliteli olduğunu anlıyorsunuz. Arka diz mesafesi yeterli genişliktedir. Hatta 4 yetişkin bile sığabilir. Bendeki turbo beslemeli motor olduğu için muhteşem bir performansı var. Gaza basınca gitmem demiyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel ivmeleniyor. Ses yalıtımı muhteşem. Bugün 2010 model ve üstü bir çok otomobilde bile bu kadar sessiz bir iç mekan yok. Bir kaç defa uzun yol ve otobanda sürme fırsatım oldu. Gaza yüklenince 200 km/s hıza hiç zorlanmadan çıkıyor. Ayrıca yola bir tank gibi sert basıyor. Zaten içine oturduğunuzda verdiği güven hissine hayran kalırsınız. Yol tutuşu güzeldir ve sert virajlara bile yüksek hızlarda girebilir. Frenleri çok güçlüdür, ağır bir kasası olmasına rağmen kısa mesafe içerisinde Saab 900’ü durduruyor.

Saab 900 Hatchback

Saab 900 Alınır Mı?

Evet fiyatlarına baktığınız zaman hiç ucuz bir otomobil olmadığını göreceksiniz. Ancak gerçekten çok ciddi bir yedek parça sorunu var. Bende bu arabayı görenlerin ilk sorduğu soru Saab 900 yedek parçaları bulunuyor mu oluyor. Hemen cevabımı veriyim, eğer bir parça ihtiyacım oluyorsa elime telefonu alıp Türkiye’nin 4 tarafında Saab parçacılarını aramak zorunda kalıyor. Ama öyle çok sorunlu bir otomobil değil. Bu konuda içiniz rahat olsun. Temiz kullanılmışsa öyle kolay kolay arıza vermiyor. İkinci el piyasası sıfıra yakındır. Ben uygun fiyat yazmama rağmen bir kişi bile aramadı. Bende hurdaya çıkana kadar binmeye karar verdim.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu