Daihatsu Charade Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Daihatsu’nun Charade modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daihatsu Charade inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Toyota bünyesinde bulunan Daihatsu özellikle Güney Doğu Asya’da çok fazla tercih edilen bir otomobil markasıdır. Bu başarısını Avrupa ve Türkiye pazarında da sürdürebileceğini düşünen Daihatsu 90’lı yıllar ve 2000’li yılların bir kısmında Türkiye pazarında satışta bulundu. Ancak hiç bir zaman istenilen satış rakamlarını yakalayamadı. Charade’de 1998 – 1999 yılında ülkemizde satılmış ancak toplamda 200 civarında bir satış rakamı yakalaması nedeniyle satıştan kaldırılmıştır.

Daihatsu Charade Nasıl Bir Araba?

Toyota Starlet ile aynı şase ve platformda üretilen Sedan kasa bir otomobildir. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardır. Ayrıca sedan ve hatchback kasa tipleri mevcuttur. Donanım olarak “ABS, hava yastığı, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. Ülkemizde 75 beygir gücünde 1.3 litrelik ve 90 beygir gücünde 1.5 litrelik iki benzinli motor seçeneği ile satılmıştır. 1.3 litre olannın yanıt tüketimi şehir içinde 8, şehir dışında 5 litredir. 1.5 litrelik olanın ise şehir içi yakıt tüketimi 9, şehir dışı 5.5 litredir.

Daihatsu Charade Arkadan Görünümü

Daihatsu Charade Kullanıcı Yorumu

Bu arabanın Toyota ile aynı parçaları ve motoru taşıdığını bildiğim için ve sorunsuz bir araba alabilmek amacıyla tofaş şahin parasına bir tane aldım. Gerçekten çok sağlam, parasına göre donanımlı bir otomobildir. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi güzeldir. Arabada bulunan her donanım manuel olarak ayarlanıyor. Bu da arıza çıkartma riskini azaltıyor. İçinin genişliği güzeldir ancak arka diz mesafesi biraz dardır. Bende 1.5 litrelik motora sahip olanı. Ancak 1.3 motorluları biraz hantal kalıyor. 1.5 90 beygirlik motorun performansı gayet güzel. Şehir içi ara hızlanmalarda olsun, yokuşlarda ivmelenmesi olsun güzeldir. Uzun yolda motor sesini içeriye alır. Ayrıca motoru yüksek devirlerde daha güzel performans sergiliyor. Yol tutuşu fiyatına göre alınacak arabalarda en iyilerden bir tanesidir. Kliması arabanın içini buz gibi yapar. Frenleri oldukça güçlüdür ve Charade’yi kısa mesafe içinde durdurabilir.

Daihatsu Charade Alınır Mı?

Şimdi sizin aklınızda yedek parçaları bulunuyor mu soru var. Ben direk cevap veriyim. Yedek parçaları gerçekten çok sıkıntılı. Bazıları Toyota ile uyumlu olduğu için bulabiliyorsunuz ama diğer parçalarını bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor. Tamam fiyatı ucuz ama ikinci el piyasası çok zayıf. Ayrıca yedek parça sorunu da var.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu