Trend

BRC Gaz Ayarı Nasıl Yapılır? BRC Sorun Çözümleri 2022

BRC Gaz Ayarı Nasıl Yapılır? BRC Gaz İle Çalıştırma? BRC Gaz Filtresi Nasıl Değişir?

BRC Gaz Ayarı Nasıl Yapılır biliyormusunuz. Merak etmeyin bilmiyor olsanız bile bu makalede öğreneceksiniz. Ayrıca BRC gaz ayarı ve sorun çözümleri hakkında konuşacağız. Biliyorsunuz akaryakıt fiyatlarının pahalı olması araç sürücülerini LPG’ye yönlendiriyor.

Sıfır araç alan bile aracını LPG’li sisteme çeviriyor. Sürücüler arasında “otogaz” olarak anılan LPG tasarruflu ve fiyat bakımından uygun olmasıyla tercih ediliyor. Otogaz sistemleri arasında brc gaz 50 yıllık bir tecrübeye sahip. BRC sistemli aracınız bulunuyorsa, brc otogaz hakkında aklınıza takılan bütün soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

BRC Gaz İle Çalıştırma

Aracınızda brc gaz lpg sıralı sistem bulunuyorsa, acil durumlarda aracınızı direk gazda çalıştırabiliyorsunuz. Aracınız bu sisteme uygunsa, LPG’de çalıştırma özelliği aracınızın ecu yazılımına ekleniyor. Aracınızın benzin pompası arızalandığında veya benzin bittiğinde mağduriyet yaşamıyorsunuz.

BRC, aracınızı direk LPG’de çalıştırabilmeniz için göstergeye brc gaz düğmesi ekliyor. Acil durumlarda direk gazla çalıştırmak istediğinizde bu düğmeye basıyorsunuz. Direk gazda çalıştırmak için önce kontağı açıyorsunuz. Düğmeye basılı tutup sinyal sesinin gelmesini bekliyorsunuz. Sinyal sesi gelince marşa basıyorsunuz. Aracınız çalışacaktır.

BRC sisteminde aracı bu durumda çalıştırmanız için 5 hakkınız bulunuyor. Beş defadan sonra aracı servise götürüp, reset attırabilirsiniz. Böylece 5 hakkınız daha oluyor. Yalnız bunu alışkanlık haline getirmeyin. Sürekli aracınızı ilk çalıştırmada gazda çalıştırırsanız ilerde LPG sisteminde ve motorda sorun yaşarsınız.

BRC Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim BRC Gaz Ayarı Nasıl Yapılır sorusunun cevabına. Gazla çalışan aracınız bir süre sonra fazla gaz yakmaya başlayabilir. Bu durumda ekonomi yapayım derken maliyetiniz artabilir. Bunu düzeltmek için servise götürüp gaz ayarı yaptırabilirsiniz. Fakat önceden aracı benzinde çalıştırıp, problemin benzinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Boşu boşuna servise gitmemiş olursunuz. Eğer sorun benzin sisteminde sorun varsa, bunu çözün. Bensin sistemindeki sorunu çözerseniz gaz problemini de çözmüş olursunuz.

Gaz ayarları daha ziyade karbüratörlü araçlarda bozuluyor. Hortum üzerinden rölanti, karbüratör üzerinden hava ayarı yapılıyor. Bunlar profesyonel olmayan kişilerin yapabilecekleri ayarlar değildir. Bu nedenle aracınızı BRC servisine götürün. Serviste aracınız brc gaz ayar programı ile kontrol ediliyor. Programda çıkan verilere göre usta gerekli ayarlamaları yapıyor.

BRC Lpg Modelleri

BRC’nin son sistem Premium ve Comfort olmak üzere iki modeli bulunuyor. Ekonomik durumunuza, arabanızın yaşı ve türüne göre modellerden birini seçebilirsiniz. Bu modellere ek olarak;

– Karbüratörlü LPG kiti,

– SDI (Sıralı Direkt Enjeksiyon) LPG kiti,

– Sıralı Plug ve Drive CNG (Doğalgaz) kiti bulunuyor.

Aracınız için en doğru seçimi yapmak istiyorsanız brc gaz servis size yardımcı olacaktır.

BRC Beyin Gaz Ayarı Nasıl Yapılır?

Aracınızda belirli bir süre sonra gaz ayarı bozulabilir. Aracınızın çok yaktığından şikayet ediyorsanız gaz ayarı için BRC servise götürebilirsiniz. Gaz ayarı daha çok karbüratörlü araçlarda bozuluyor. Aracınız karbüratörlüyse brc gas manual karbüratör kiti takılıdır.

Serviste aracınız çalışır ve motor sıcakken bilgisayara bağlanıyor. Aracınızın gaz yakım miktarı ölçülüyor. Cihazda belirlenen ölçüler dahilinde regülatörde (beyin) bulunan 2 vida üzerinden gerekli ayarlamalar yapılıyor.

Aracınız enjeksiyonlu ise brc gas injectors kiti takılıdır. Bu sistemde gaz (kalibrasyon) ayarı aracınızın LPG ECU’suna yapılıyor. Bu arada ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) en doğru ayarı yapmanızı sağlayan, parametreleri hesaplayan cihazdır. Serviste LPG ECU’su ile benzin ECU’sunun değerleri karşılaştırılıyor. Bu iki değerin birbirine eşit olması sağlanıyor. Bu işlem bir yazılım ve ara bağlantı kablosu sayesinde yapılıyor.

BRC Gaz Filtresi Nasıl Değişir?

Aracınız ister karbüratörlü isterse enjeksiyonlu olsun yakıt deposundan brc gas regulator sistemine giden hortuma bağlı bir gaz filtresi aparatı bulunuyor. Bu filtre yakıt deposunda bulunan yabancı maddelerin LPG enjektörlerine gitmesini önlüyor. Normal şartlarda gaz filtresi her 10 bin kilometrede değişmesi gerekiyor.

Gaz filtresini kendiniz değişebileceğiniz gibi BRC servisinde de değiştirebilirsiniz. Eğer kendiniz değiştirmek istiyorsanız güvenlik önlemlerini çok iyi almalısınız. Öncelikle gaz tankındaki vanayı kapatın. Gaz akışını kesin. Akü kutup başlarını çıkarın. Aracınızda kullanılan gaz filtresine göre sistemi değişiklik gösterebilir. Gaz filtresinin yerini bulabilmek için gaz tankından gelen hortumu takip etmeniz yeterlidir.

Gaz filtresiyle birlikte aracınızda brc gaz valfi bulunuyor. Bu sistem, tanktan regülatöre (beyne) gelen gazın kontrolünü sağlıyor. Aracı benzinle çalıştırdığınızda otomatik olarak gazı kesiyor. Bu sistemin içinde brc gaz valfi filtresi bulunuyor. Bu filtre gaz içindeki pislikleri süzmeye yarıyor.

BRC Hangi Gazı Tavsiye Ediyor?

Piyasada, birçok gaz markası bulunuyor. Hatta bu gazların satıldığı farklı petrol istasyonları bulunuyor. LPG’li araç sürücüsü olarak en ekonomik fiyatlı ve yüksek performanslı gaz almak isteyeceksiniz. Aracınızde BRC gaz sistemi varsa brc ye en uygun gaz hangisidir merak edebilirsiniz. BRC gaz sistemlerinde PoGaz’ı öneriyor. BRC’nin size verdiği “Positive Card” ile puanlar kazanıyorsunuz. Kazandığınız puanları yine Petrol Ofisi istasyonlarında kullanabiliyorsunuz.

BRC Gaz Bittiğini Nasıl Anlarız?

BRC LPG sistemlerinde gaz göstergesi diğer markalardan farklılık gösteriyor. Gaz göstergesi daireseldir. Yine aynı şekilde direksiyonun sol alt tarafına monte ediliyor. Göstergenin ortasında minik bir düğme bulunuyor. Bu düğme aracı benzine/gaza geçirmenize yarıyor. Üstteki ışık kırmızı yanarsa benzinde gidiyorsunuz.Yeşil yanarsa gazdasınız demektir.

Alt tarafta oval biçimde sıralanan dört ışık bulunuyor. Bu ışıkların dördünün yanması tankınızın gazla dolu olması demektir. Siz kilometre yaptıkça bu ışıklar sırayla sönecektir.Tek ışık kaldığında gazınızın çeyrek depoya düştüğünü gösteriyor. Gazınız bitmeye yakın size sesli bir uyarı veriyor. Bu uyarıyı aldıktan sonra ortalama 30 km daha gidersiniz.

BRC Gaz Almıyor

Aracınızın yakıt deposu boş olmasına rağmen gaz basmıyorsa brc gaz şamandırası takılmış veya bozulmuş olabilir. Bu gibi durumda aracınızı en yakın BRC servisine götürün. Şamandırayı kontrol etsinler. Sorun şamandıradaysa yenisini değiştiriyorlar.

BRC Gaz Göstergesi Çalışmıyor

LPG’li araçlarda gaz göstergesi hem ön konsolda küçük aparat üzerinde hem de yakıt tankının üzerinde bulunuyor. Bu göstergeler sayesinde gazınızın ne kadar kaldığını görebiliyorsunuz. Özellikle uzun yolculuklarda çok işinize yarıyor. Herhangi bir nedenden dolayı bu göstergeler bozulabiliyor. Bu durumu yaşayanlar direk servisi arayarak brc gaz göstergesi yanıp sönüyor şikayetinde bulunuyorlar.

Gaz göstergenizde gösterge ışıkları yanmıyorsa, sensor kablosu kopmuş veya oksitlenmiş olabilir.

BRC Gaz Lambası Yanıp Sönüyor

Şayet brc gaz lambası yanıp sönüyor şikayetiniz varsa, gösterge paneli bozulmuş olabilir. Bu durumda BRC servisine gidip, kontrol ettirmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda gösterge ışığınız çok çabuk kırmızıya dönebilir. Uzun süre kırmızı ışıkta aracınızı kullanabilirsiniz. Bunun sebebi yakıt tankındaki sensor camının sağa fazla dönük şekilde takılmasından kaynaklanıyor. Sensor camını söküp, bir diş sola doğru yeniden takarsanız sorun çözülecektir.

BRC Lpg Gaz Gösterge Işıkları

BRC otogaz sistemlerinin gaz göstergesi dairesel şekildedir. Dairenin tam ortasında küçük bir düğme ile benzine/gaza çeviriyorsunuz. İlk takıldığında gaza ayarlıdır. Dairenin üst tarafında yeşil ışık yanar. Dairenin alt tarafında da dört yeşil ışık bulunur. Bunların tamamının yanması deponun dolu olduğunu gösteriyor. Aracınızla yol gittiğinizde sağdan sola doğru ışıklar sönmeye başlar.

BRC Regülatör Gaz Ayarı

Karbüratörlü araçlarda gaz ayarı daha çabuk bozuluyor. Bunu elinizle manuel ayarlayabileceğiniz gibi serviste brc gaz program ayarıyla yaptırabiliyorsunuz. Gaz ayarı konusunda bilginiz varsa kendiniz de regülatör gaz ayarını yapabilirsiniz.

Aracınızı 3000 devirde çalıştırarak ısı göstergesini 90 dereceye getirin. Beynin üzerinde rölanti (hava) vidası bulunuyor. Beyinden çıkan hortumun üzerinde gaz vanası bulunuyor. Hava vidasını sonuna kadar sıkın. Daha sonra rolantinin en yüksek olduğu seviyeye kadar gevşetin.

Araç içinde yardımcı bir kişi gaz pedalına sabit bir şekilde basılı tutuyor. Hiçbir şekilde gazı artırıp, azaltmıyorsunuz.

Gaz vanasını çevirmeye başlıyorsunuz. Motor sesi en yüksek seviyeye geldiği zaman çevirme işlemini bırakıyorsunuz.

Beynin alt tarafında plastik siyah/mavi bir düğme daha bulunuyor. Bu düğmeyle beynin diyafram ayarını yapıyorsunuz. Öncelikle düğmeyi tamamen gevşek hale getirin. Yavaş yavaş sıkmaya başlayın. Rölanti normal seviyesine gelince sıkmayı bırakın.

Bu yöntem aracın cihaza bağlanarak gaz ayarı yapılmasıyla aynı değildir. Yaklaşık olarak kullanımınıza göre ayar yapıyorsunuz. En doğru ayarı yapmak için serviste bilgisayara bağlatmanızda yarar vardır.

BRC Gaz Ne Kadar?

Ocak 2020 yılı itibariyle brc otogaz fiyatları güncellendi. Diğer otogaz sistem markalarının aksine brc gaz sistemi fiyatları euro üzerinden satılıyor. Bu nedenle listeyi euro üzerinden veriyoruz. Siz taktırmak istediğiniz sistemi euro/TL bazına çevirirsiniz.

– 4 silindir; SEQ32 kit 590, Alba32 kit 490, Comfort kit 455, fabrikasyon Honda kit 620

– 5/6 silindir MY11 kit 900

– 8 silindir MY11 kit V8 1250

– Karbüratörlü sistem 250

– 4 silindir LDI sistem 1250 eurodan satılıyor.

BRC Gaz Beyni Ne Kadar?

Çeşitli nedenlerden dolayı gaz beyni arıza verebilir. Servise götürdüğünüzde brc gaz beyni tamiri olup, olmayacağına bakılıyor. Şayet tamir edilemeyecek durumdaysa yenisi ile değiştiriliyor. Yeni brc gaz beyin fiyatları karbüratörlü ve sıralı sistemlerde farklılık gösteriyor.

Karbüratörlü araçlarda brc gaz regülatörü fiyatı 650 TL’dir. Sıralı sistemlerde modeline göre 700 ile 800 TL arasında değişiyor.

BRC Gaz Ayarı Ücreti

Aracınızın gaz ayarıyla uğraşmak istemiyorsanız, serviste ayarlatabilirsiniz. Gaz ayarı ücreti şehre, servis hizmetine göre değişiyor. Buna göre 10 ile 50 TL arasında gaz ayarı ücreti ödeyebilirsiniz.

BRC Gaz Filtresi Kaç Km Değişir?

Gaz beyninin ve enjektörlerin ömrünü uzatmaya yarayan gaz filtrelerini periyodik olarak değiştirmeyi unutmayın. Gaz filtrenizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ara sıra brc gaz filtresi temizleme yapabilirsiniz. Her 10 bin kilometrede değiştirmeyi unutmayın.

Ayrıca sistem içinde gaz kesme filtre bulunuyor. Bu filtrenin de 50 bin kilometrede değiştirilmesi gerekiyor. Aracınız karbüratörlüyse brc eski tip gaz kesici fiyatı 16, yeni tip gaz kesiciler 21 TL’den satılıyor.

BRC Gaz Filtresi Fiyatı

Aracınız karbüratörlüyse brc gaz beyni karbüratörlü gaz filtresi 45-50 TL arasındadır. Aranızda sıralı sistem varsa gaz filtresi 120 TL’den başlıyor.

Yakıt fiyatlarının aşırı yüksek olduğu ülkemizde benzinli aracınızı otogaz sisteme çevirmek isteyebilirsiniz. BRC, otogaz sistemleri arasında yüksek performans ve kalite sunan bir markadır. Karbüratörlü veya sıralı sistem taktırarak tasarrufa geçebilirsiniz. LPG’li araç kullanırken gaz ayarı yaptırmanız, periyodik olarak gaz filtrelerini değiştirmeniz motorun ömrünü uzatmak açısından yararınızadır.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu