Citroen BX Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in ilginç tasarımlı modeli olan BX nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Citroen BX inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Citroen’in 1989 -1993 yılları arasında üretmiş olduğu modeli olan ve ülkemizde de bir dönem satılan BX, c segmenti bir otomobildir. Türkiye’de çok az sayıda satılmıştır. Bugün bile yollarda bir BX görmek çok zordur.

Citroen BX Nasıl Bir Araba

Citroen, 90’lı yıllarda hidropnömatik süspansiyon sistemi kullanıyordu. Bu sistem araba çalışmazken arkasının yere inmesine, çalışınca kalkmasını sağlardı. Ayrıca araba içerisinde yer alan bir kol yardımıyla aracın yüksekliği ayarlanabiliyordu. BX’te bu yağlı süspansiyonun kullanıldığı bir otomobildir. Görüntü olarak pek hoş durmasa da yol tutuşunun üstün ve konforunun çok olmasını sağlıyordu. Hatta BX için devrilmeyen araba yakıştırması bile yapılmıştı. BX’te donanım olarak pek bir şey yoktur. Ancak ilginç bir direksiyon tasarımı vardır. Kalın tek kollu direksiyonu vardır. Motor olarak 1.6 litre hacimli 79 beygirlik karbüratörlü bir motor kullanılmıştır. LPG ile uyumlu bir motor olmasına rağmen öyle iyi bir performansı yoktur.

Citroen BX Arka ve Yandan Görünüşü

Citroen BX Kullanıcı Yorumu

Evet eski araba merakımdan dolayı bir Citroen BX sahibi oldum. Öncelikle piyasanın en ucuz otomobillerinden bir tanesi olduğunu unutmayalım. İçi gerçekten çok rahattır. Öyle çukurlardan falan geçerken asla hissettirmez. Motor sesini içine almaz. Ama motor performansı iyi değildir. Özellikle yokuş çıkarken bir hayli bayılıyor. Yol tutuşu üstündür. Tofaş gibi öyle arkasını hemen savurmaz. İçi gayet geniştir ve arka diz mesafesi uzundur. Koltukları çok rahattır. İnsan oturunca içine gömülür. Bir kaç defa otobanda hız denemesi bile yaptım. 160 -170 km/s hıza çıktım. Yol tutuşu yüksek hızlarda bile düşmüyor. Bagajı hatchback olmasına rağmen çok büyüktür. Frenleri gayet güçlüdür. Direksiyonu hidrolik olmamasına rağmen çok hafiftir.

Citroen BX İçi

Citroen BX Alınır Mı?

Evet şimdi geldi alınır mı sorusunu cevaplamaya. Bu arabayı aldıktan sonra bende baskı balata sıyırdı. Ben Ankara’da aramadığım yer kalmadı ama baskı balatasını bulamadım. En sonunda balata çaktırmak zorunda kalmıştım. Bu arabadan bugün yollarda çok az sayıda kaldığı için parçacılar parçalarını elinde tutmuyorlar. Ne ihtiyacınız var elinize telefonu alıp hurdacılara soruyorsunuz. İkinci el piyasası ise yok denilecek kadar azdır. Çok düşük bir rakam yazmanıza rağmen bir kişi bile arayıp sormuyor. Eğer özel bir merakınız yoksa hiç bulaşmayın.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu