Daewoo Lanos Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun Lanos modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Lanos inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Daewoo 90’lı yıllarda General motor bünyesinde üretim yapmaya başlamış bir markaydı. Bunda içine girdiği ekonomik krizin büyük etkisi var. 1990’lı yıllar ve 2000’lerin başında modellerini Türkiye pazarında da satmıştır. Lanos’ta o yıllarda Türkiye’ye getirdiği modellerden bir tanesidir. Lanos 1997-2002 yılları arasında ülkemizde satılmıştır. Daewoo Lanos ile Chevrolet Lacetti aynı platform üstünde üretilmiştir.

Daewoo Lanos Nasıl Bir Araba?

Büyük oranda Opel Astra  f kasa ile aynı platform üzerinde üretilmiş bir otomobildir. SE ve SX donanım paketleriyle satılmıştır. Lanos’ta 5 ileri manuel ve 4 ileri otomobil şanzımanlı vites seçenekleri vardır. 3 ve 5 kapılı hatchback ve saden kasa tipleri bulunmaktadır. “ABS, klima, dört cam otomatiği, elektrikli yan aynalar, ayarlanabilir direksiyon” gibi özelliklere sahiptir. Reklamlarında Barış Manço’nun oynadığı model olan Lanos’un motor teknik özellikleri şu şekilde

1.5 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 86 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 12, şehir dışında 6.4 litre yakıt tüketmektedir. Kısaca yakıt tüketimi için biraz fazla diyebiliriz.

İlginizi çekebilir : Daewoo Nexia Nasıl Araba?

1.6 Benzinli : Bence eğer bir Lanos alacaksanız bu motora sahip olanını almalısınız. 106 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Performans olarak gayet güzel bir otomobildir. Şehir içinde 12, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi verisi vardır.

Daewoo Lanos Hathcback Beş Kapılı.

Daewoo Lanos Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar para varken ben donanımlı ve kaliteli bir otomobil almak istiyordum. Uzun araştırmalarım sonucunda Daewoo Lanos ile karşılaştım ve aldım. Lanos’u incelemeye ilk olarak içinden başlayalım. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içlerinden kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Üretiminin üstünden 20 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen en ufak bir çatlama ve solma dahi olmuyor. Koltuklarında kullanılan sünger kalitelidir ve oturdukça ezilmez. 1.6 litrelik motorunu performansına hayran kalırsınız. Oldukça seri ve atak bir motor. Örneğin ışıklarda durduğumda kalkerken gaza bastığımda bir çok arabayı arkada bırakabiliyorum. Motoru çok sessiz çalışıyor, rölantide çalışırken devir ibresi yerinden oynamasa çalıştığı fark edilmeyecek. Çok defa uzun yola gittim ve bir sorun yaşamadım. Yol tutuşu güzeldir. Ön tarafının koltuklarını kendi boyuma göre ayarladığımda ki benim boyum 1.80 cm arka diz mesafesi hala daha yeterli seviyede kalıyor. Sedan olanlarının bagaj hacmi yeterli büyüklüktedir. Frenleri gayet güçlüdür ve Lanos’u kısa mesafede durdurabiliyor. Kısacası öyle çok kötü bir otomobil değil.

Daewoo Lanos Alınır Mı?

Daewoo’nun tutulmayan bir otomobil markası olmasına bazen seviniyorum. Yoksa bu paralara böyle kaliteli bir otomobil alabileceğimizi sanmıyorum. Motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları Opel ile uyumlu olduğu için hem kolay bulunuyor hem de yedek parça fiyatları gayet uygun. Kaporta ve plastik aksam parçaları da bulunuyor ama az olduğu için biraz pahalı. İkinci el piyasası zayıftır. Ancak zaten ikinci eli güçlü olsaydı bu arabayı bu fiyata alamazdık. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak : otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu