Egzoz Askı Lastiği Ne Kadara Değişir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Egzoz askı aparatı olarak bilinen egzoz askı lastiği değişimi ne kadar tutar? Egzoz askı lastiği fiyatları ne kadardır? Egzoz askı lastiği değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca egzoz askı lastiği değişimi maliyeti hakkında konuşacağız.

içten yanmalı motora sahip bir otomobilin motorunda sürekli olarak yanma meydana gelir. Benzin hava karışımı yandıktan sonra ortaya çıkan gaz egzoz manifoldu tarafından egzoz borusuna gönderilir ve atmosfere salınır. Egzoz borusu arabanın altına sabit olmayan bir parçadır ve aracın tabanı ile egzoz arasındaki bağlantıyı sağlayan parçalar vardır. İşte bu parçalara egzoz askı lastiği veya diğer adıyla egzoz askı aparatı adı verilir.

Egzoz askı lastiğinin görevi egzoz borusunu arabanın tabanına sabitlemesidir. Lastikten yapılmış olmasının sebebi, aracın herhangi bir engebeden geçince egzozun tabana vurarak ses çıkartmasını engellemektir. Eğer metalden yapılmış olsaydı çok fazla vurma sesi olurdu ve bu da aracın içinde rahatsızlık verirdi. Lastik olması darbeleri emmesine olanak sağlamaktadır. Böylelikle egzoz borusunun sesi aracın içine gelmez.

Egzoz Askı Lastiği Değişimi Ne Kadar Tutar?

Evet egzoz lastiği sürekli olarak sıcağa maruz kalır ve zamanla düşer. Bu da egzozun sallanmasına neden olur. Eğer askı lastiği değiştirilmezse egzoz boşta kalır ve daha kötüsü kopabilir. Bu sebeple aracınızın egzozunu tutan lastik kopmuşsa yenisini taktırmalısınız.

Egzoz askı lastiği parça fiyatları 15 – 20 lira falandır. Hatta en lük aracın bile egzoz askı lastiği 50 lirayı geçmemektedir. Egzoz askı lastiğini takmak için aracınızın ya lifte ya da bir kanala çekilmesi gerekir. Egzoz askı lastiğini değişmek için işçilik ücreti ise 20 – 30 lira para alınmaktadır. Kısaca egzoz askı lastiğini değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı işçilik ve parça fiyatı dahil 50 lira civarında bir paradır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu