Ford Fusion Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ford’un üretmiş olduğu yüksek arabalardan bir tanesi olan Fusion nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Fusion inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Ford, fiesta modeliyle tüm Avrupa ve Türkiye’de güzel satış rakamları yakılıyordu. Ancak 2000’li yılların hemen başından itibaren MPV sınıfı otomobillerde baya ilgi görüyordu. Aslında bu segmentte C-Max modeliyle yer almasına rağmen ondan daha küçük boyutlara sahip, fiesta platformunda üretilen yeni modeli olan fusion’u 2003 yılında satışa sundu. Üzerinde hiç bir değişiklik yapmadan 2011 yılına kadar satışına devam edilmiştir.

Ford Fusion Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan Fusion, Fiesta ile aynı platformda üretilmiştir. Ancak ondan daha büyük boyutlara sahiptir. Özellikle yerden yüksek oluşu ve tavan barları sayesinde bir jip havası vardır. Collection, Comfort ve Urbanite donanım paketleri vardır. “ABS, klima, sürücü ve yolcu hava yastığı, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” gibi özellikleri bulunmaktadır. 1.6 benzinli motorlar ie birlikte 4 ileri otomatik şanzımanda yer almıştır. Diğer motor seçeneklerinde 5 ileri manuel vites bulunmaktadır. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.4 TDCi Dizel : En çok tutulan motor seçeneğidir. 68 beygir ve 160 Nm tork güç üretmektedir. Güçsüz bir motordur ancak oldukça ekonomiktir. Şehir içinde 5.2, şehir dışında 3.9 litre yakıt tüketmektedir.

1.6 Benzinli : Ford’un Focus başta olmak üzere pek çok modelinde kullandığı motordur. 1.6 litrelik bu motor 100 beygir ve 146 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup gayet sağlamdır. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.3 litre yakıt tüketmektedir. Eğer bir Fusion alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm.

1.6 TDCi Dizel : En az tutulan motor seçeneğidir. Aslında bu motoru Focus ve C-Max için üretmiş olmasına rağmen Fusion’da da kullanmıştır. 90 beygir ve 204 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir.

Ford Fusion Kullanıcı Yorumu

Bu arabadan 2004 yılında sıfır olarak alıp 2010 yılına kadar kullandım. Bendeki 1.4 HDi motorlu olanıydı. Öncelikle aracın şöyle tasarımından bahsedecek olursak. İç mekanda ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde çok kaliteli olmayan sert plastik malzeme kullanılmıştır. Koltuklarının süngeri taş gibi serttir. Ancak iç genişliği yeterlidir. Örneğin ön koltukları 1.75 boyunda olan kendim için ayarladığımda arka diz mesafesi bir hayli kalıyordu. Bagajı Fiesta’ya göre daha geniştir ancak hatchback olduğu için öyle kamyon kasası gibi bir şey beklemeyin. Bir kaç yıl kullandıktan sonra içinden trim sesleri geliyor. Motor performansı pek iyi sayılmaz. Özellikle arabada 3-4 kişi varken yokuş çıkıyorsanız çok fazla bayılıyor. Hele bir de klima açarsanız hiç çekmiyor. Zaten klima açında motor gücü baya bir eksiliyor. Uzun yol ve yüksek hızlarda ise dikkatli olmakta fayda var. Yerden yüksek olduğu için altında rüzgarı çok alıyor. Bu da yol tutuşunun düşmesine neden oluyor. Ayrıca yan rüzgarlardan bir hayli etkileniyor. Motor ve yol sesini içine alıyor. Ancak benim gibi bir ayağı köyde olanlar için çok kullanışlı. Tarlaya, bahçeye, dağa ve taşa her yere giriyor.

Ford Fusion Alınır Mı?

Öncelikle yedek parçalarını bulmakta asla zorlanmazsınız. Çünkü yürüyen ve mekanik aksamı fiesta ile birebir uyumlu. Kaporta aksam parçaları da öyle zor bulunur değil. İkinci eli çok hızlı olmasa da satılmayıp elde kalacak arabalardan değil. Ne de olsa Ford ülkemizin en çok sevilen markalarından bir tanesidir. Fusion’un kronik bir sorunu debriyaj üst merkezi patlatmasıdır. Bendeyken 4 defa üst merkez patladı ve hepsinde servisten yaptırdım. Daha sonra araştırmalarım sonucunda bunun 2004 modellerde kronik arıza olduğunu öğrendim. Almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini bulmaya özen gösterin.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu