Fren Hidroliği Değişimi Ne Kadar? Hangi Numara Hidrolik Yağı Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin fren sisteminde hidrolik basınç kullanılmaktadır. Fren hidrolik yağı ise bu sistemin en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu yazımızda fren hidrolik yağı ne kadara değiştirilir? Fren hidrolik yağ numarası kaç olmalıdır? Fren hidrolik yağı fiyatı ne kadardır? Değişimi için işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı fren hidrolik yağı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Fren hidrolik yağını anlatmadan önce aracınızın fren sisteminin nasıl çalıştığını kısaca öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Günümüzde bir otomobilin ağırlığı bir tonun üstündedir. Hatta son üretilen araçların çok daha fazla olmaktadır. Otomobilin birde hareket ettiğini düşünürsek çok yüksek ağırlıklarda bir kütlenin yavaşlatılması veya durdurulması için çok büyük bir güç gerekir. Bu sebeple fren sistemlerinde hidrolik basınç kullanılmaktadır.

Aracınız hareket halindeyken fren pedalına baskı uygulamaya başladığınızda fren servosu (westinghouse) yağı fren merkezi ve kaliperlere doğru iter. Kaliperler diskleri sıkar ve bu sayede otomobil yavaşlamaya başlar. Servo bu işlem sırasında sıkıştırılmış basınçlı yağı kullanır. Sürücünün ayak gücüyle uyguladığı birkaç kiloluk güç tonlarca basınca dönüştürülür.

Fren Hidrolik Yağı Kaç Numara Olmalıdır?

Fren hidrolik yağı satılırken üstünde Dot 3, Dot 4 gibi numaralar olduğunu görürsünüz. Dot yanında yer alan numara yağın kaynamaya noktasını işaret etmektedir. Dot 3 fren yağı 800 ile 1.100 kilo arası otomobillerde kullanılmaktadır. Dot 4 ise ağırlığı 1.100 ve 1.600 kilo arasında olan araçlarda kullanılmalıdır. Bu otomobiller için geçerli bir numaradır.

Fren Hidrolik Yağı Ne Kadara Değişir?

Fren hidrolik yağı değişiminin en fazla 40 bin kilometrede bir yapılması gerekmektedir. Ancak sürücüler fren yağı değişim periyodunu sürekli olarak aksatırlar. Halbuki en az motor yağı kadar önemli bir yağdır. Öncelikle fren hidrolik yağı fiyatlarına bir bakalım.

Motul 500 ML

 • Dot 3 : 90 Lira
 • Dot 4 : 120 Lira
 • Dot 5 : 140 Lira

Liqui Moly 500 ve 250 ML

 • Dot 4 : 120 Lira
 • Dot 5, 250 ML : 150 Lira

Total HBF Dot 4 – 500 ml : 133 Lira

Castrol 500 ML

 • Dot 3 : 95 Lira
 • Dot 4 : 115 Lira

Mobil Dot 4 – 500 ml : 70 Lira

Opel 500 ml Fren Yağı

 • Dot 3 : 55 Lira
 • Dot 4 : 80 Lira

Petrol Ofisi 500 ml Fren Yağı

 • Dot 3 : 60 Lira
 • Dot 4 : 70 Lira

Shell Dot 3 ve Dot 4 – 500 ml fren hidrolik yağı : 50 Lira

Fren hidrolik yağı değişimi işçilik ücreti 50 lira civarındadır. Hadi en fazla 100 lira verin. Çünkü değiştirilmesi hem çok zaman almaz hem de kolay bir işlemdir. Kısaca 2022 yılı için fren hidrolik yağını değiştirmenin maliyeti yağ markasına göre işçilik ve yağ fiyatı dahil 100 ile 250 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu