Hava Filtresi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve Değişim Ücreti

Her otomobilde mutlaka hava filtresi bulunur ve en sık değiştirilen parçalardan bir tanesidir. Peki hava filtresi ne kadara değişir? Hava filtresi fiyatları ne kadardır? Hava filtresi nasıl değiştirilir? Hava filtresi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca hava filtresi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin motorunda yanma meydana gelmesi için hava ve yakıtın tutuşması gerekmektedir. Motorun içerisine giren havanında, yakıtın da temiz olması gerekir. Bu sebeple araçlarda değiştirilebilir filtreler vardır. Hava filtresi de bunlardan bir tanesidir.

Hava filtresi ne zaman değişir diye soracak olursak; aracınızın rutin motor bakımları yapılırken değiştirilmesi gerekir. Bir motorun bakımları ortalama her 10 bin kilometrede bir yapılmalıdır. Çünkü başta hava filtresi olmak üzere tüm filtreleri kirlenir ve tıkanır. Ancak daha çok toz toprağın bulunduğu yerlerde kullanılan araçların hava filtreleri çok daha çabuk dolmaktadır. Yani köyde kullanılan bir otomobil ile şehirde kullanılan otomobilin hava filtreleri aynı anda dolmaz. Köyde daha çok toz toprak olduğu için çok daha erken kirlenir. Bu sebeple kırsal kesimlerde kullanılan araçların hava filtreleri her 5 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Eğer değiştirilme imkanı yoksa hiç yoktan 5 bin kilometrede bir sökülerek basınçlı hava ile temizlenmelidir. Ancak bir filtre bir defadan fazla hava ile temizlenmemelidir ve değiştirilmelidir.

Hava Filtresi Ne Kadara Değişir?

Aracınız ister dizel, ister benzinli olsun veya karbüratörlü veya enjeksiyonlu da olsa aracınızda mutlaka bir hava filtresi bulunmaktadır. Hava filtresi parça fiyatı olarak bir otomobilin en ucuz parçalarından bir tanesidir. İsterseniz sizde bir kaç mandalı kaldırarak hava filtresini kendiniz değiştirebilirsiniz. Ancak bakımlar sırasında değiştirildiği için sürücüler bulunla pek ilgilenmez ve tüm bakımın içerisinde hava filtresi değişimi de dahil olur. Ancak yine de siz hava filtresini değiştirmek isterseniz hava filtresi fiyatı 30 ile 75 lira arasında değişmektedir. Ayrıca tek hava filtresini değiştirmenin işçilik ücreti 20 lira gibi bir paradır. Kısaca aracınızın hava filtresini değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 50 ile 100 lira arasında bir para tutacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu