Kia Carnival Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Kia’nın 7 kişilik büyük aile otomobili olan Carnival nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Carnival inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kia, daha çok Amerikan pazarına yönelik araçlar üretmektedir. Hatta bazı modelleri sadece Amerika’da satılmıştır. Carnival’de asıl Amerikan pazarı hedeflenerek üretilmiştir. Ancak Avrupa ve Türkiye’de de satılmış bir modeldir. İlk olarak 1998 yılında satılmaya başladıktan sonra 2005 yılında ikinci nesil olanları ülkemizde satılmıştır. 2008 yılında ise Türkiye’de satışı durdurulmuştur. Dünya’da hala daha sıfır olarak üretilen bir modeldir. Hatta bazı ülkelerde “Hyundai Entourage” adıyla satılmaktadır.

Kia Carnival Nasıl Bir Araba?

7 kişilik MPV sınıfı büyük aile otomobili olan Carnival ülkemizde çok fazla tutulmamıştır. Bunun sebebi Kia’nın reklamına gereken önemi vermemesidir. EX ve Premium donanım paketleri vardır. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, hız sabitleyici, hidrolik direksiyon, arka sürgülü kapılar ve elektrikli aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Carnival’de oturma düzeni arka tarafta arka arkaya değil, yolcuların yüzü birbirine dönüktür. Bazı Carnivaller 9 kişiliktir. Kaputunun altıda 2.9 CRDi motor bulunmaktadır. Bu motor 144 beygir ve 310 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir.

Kia Carnival Kullanıcı Yorumu

6 kişilik bir aile olmam sebebiyle büyük bir otomobil ihtiyacım vardı ve bende. Bir Carnival aldım. Bu paralara alabileceğim en güzel arabayı aldığımı düşünüyorum. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak zaten bir otomobilden çok minibüs gibi bir arabadır. İçi muhteşem genişliktedir. Arka tarafına karşılıklı olarak oturan 5 kişi rahatlıkla sığabilir. Ön göğüs ve kapı içlerinde kaliteli bir kaplama malzemesi kullanılmıştır. Koltuklarının hepsinde kol dayama mevcuttur. Zaten Carnival kullanırken sanki minibüs kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Koltuklarında kadife döşemeye yer verilmiştir. 2.9 litrelik motorunun performansı çok güzeldir. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan güzel ivmeleniyor. Yokuş yukarı durup kalkarken gaza yüklendiğinizde arabanın içi dolu olsa bile sizi koltuğa yapıştırıyor. Ancak CRDi motor sesli çalıştığı için arabanın içine yol sesi alıyor. Uzun yolda bir keresinde deneme yaptım 180 km/s hıza kadar hiç zorlanmadan gitti. Zaten 150 – 160 km ortalama hız ile rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Yol tutuşu yüksek bir araba olmasına rağmen şaşılacak derecede güzeldir. Arkasını öyle kolay kolay savurmaz.

Kia Carnival Alınır Mı?

Evet eğer sizde benim gibi büyük bir aileye sahipseniz alabileceğiniz en ucuz ve dayanıklı araba olduğunu söyleyebilirim. Yedek parçalarını bulmakta asla zorlanmıyorum. İkinci eli çok hızlı olmasa da elde kalıp satılmayacak bir araba değildir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu