Kia Pro Ceed Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın spor arabası olan Pro Ceed nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Pro Ceed inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Avrupa pazarında daha fazla yer alabilmek için 2008 yılında tek kapılı modeli olan Pro Ceed’i piyasaya süren Kia, 2012 yılında ikinci nesil yeni kasalarını çıkartmıştır. 2013 yılında ülkemizde satışı durdurulan Pro Ceed’in makyajlı kasası bana göre Kia’nın ürettiği en iyi tasarımlı otomobildir. Öyle çok fazla bir satışı olmamasına rağmen oldukça kaliteli bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor.

Kia Pro Ceed Nasıl Bir Araba?

Golf bakarken daha Pro Ceed’in fiyatı ve tasarımı daha çok hoşuma gittiği için 2013 model bir tanesini aldım ve 5 yıldır kullanıyorum. Concept, Cool, Cool Plus ve Premium donanım paketleri bulunmaktadır. “ABS, ESP, ASR, TCS, hız sabitleyici, elektrikli aynalar ve camlar, yokuş kalkış desteği, elektrikli el freni, start-stop, yağmur ve far sensörü, gündüz ledler, multimedya ekranı, elektrikli katlanır aynlar ve 6 hava yastığı” gibi özelliklere sahiptir. Pro Ceed 3 kapılı spor bir arabadır. 6 ileri manuel ve 6 ileri yarı otomatik şanzıman seçeneklerine sahiptir. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.6 GDI GT : Turbo destekli bu motor tüm 1.6 turbolu motorlar içerisinde en güçlülerden bir tanesidir. Ancak çok fazla tercih edilmeyen motor seçeneğidir. 204 beygir ve 265 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi çekebilir :  ” Kia Cerato Nasıl Araba

1.6 CRDi : Dünyanın en performanslı dizel motorlarından bir tanesidir. 128 beygir ve 260 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.2, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir. Eğer bir Pro Ceed alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm.

Kia Pro Ceed Arkadan Görünüşü

Kia Pro Ceed Kullanıcı Yorumu

Genç ve bekar olduğum için spor bir otomobil arayışındaydım. Bu sebeple kaliteli olduğunu bildiğim Kia Pro Ceed aldım ve 5 yıldır kullanıyorum. Aracımdan her konuda çok memnunum. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak, ön göğüs ve kapı içlerinde kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Kapı tutacakları ile cam açma düğmelerinin olduğu yerde siyah parlak bir malzeme var. Koltuklarının sünger kalitesi serttir. Zaten spor koltuk olduğu için sert olmak zorunda. Ön tarafının genişliği gayet güzeldir. Ayrıca tek kapı bir otomobil olmasına rağmen arka diz mesafesi gayet geniştir. İçine oturduğunuzda premium bir araba kullanıyormuş hissi veriyor. Açılır tavanı yazın büyük konfor sağlıyor. Otomatik şanzımanı vites geçişlerini biraz hissettiriyor. Ancak spor modu ile kullanımda gayet güzeldir. 1.6 CRDi motorunun performansı harikadır. Gaza yüklendiğinizde başınızı döndürecek kadar size baskı uyguluyor. Özellikle turbo devreye girdikten sonra adeta uçuyor. Yokuşlarda ivmelenmesi çok güzeldir. Yani içinde 4 kişi olsa bile asla motorda performans kaybı yaşamıyorsunuz. Süspansiyonları sert olduğu için çukurlardan geçişlerde ses çıkartıyor. Ama sert süspansiyonlar yol tutuşunun yüksek olmasını sağlıyor. Virajlara falan çok hızlı girebiliyor. Çok defa uzun yola gittim ve konfor olarak daha iyisini görmedim. Ankara-İstanbul arası giderken otobanda kaç yapacak diye bastım ve 200 km/s hıza hiç zorlanmadan çıktı. Bassam daha hızlanırdı ama yol buna müsaade etmedi. Pro Ceed’in verdiği güven hissi çok üstün. Sanki bir tankın içinde oturuyormuş gibi kemikli bir arabadır.

Kia Pro Ceed Arkadan Görünüşü

Kia Pro Ceed Alınır Mı?

Bu sınıfta tek kapı spor otomobiller arasında fiyat olarak en çok şeyi sunan otomobil. Bilinen hiçbir kronik sorunu yok. Ayrıca performans olarak çok üstündür. İkinci el piyasası çok hızlı değil ama ülkemizde hangi tek kapılı arabanın ikinci eli güçlü ki. Ben kullanıyorum ve daha uzun yıllar daha kullanmayı düşünüyorum.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu