Lastik Zinciri Nasıl Takılır? Zincir Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış lastiğine geçmek için yeterli bütçeniz yok ise, lastik zinciri hakkındaki bu yazımız tam size göre

Malumunuz kış geliyor, her sene alışık olduğumuz buzlanma sebebi ile aracın kayarak oluşturduğu kazalara artık alışık olmayan yoktur. Lastik zinciri nasıl takılır konulu yazımız ile buzlanma esnasında aracınızın kaymaması için dikkat etmeniz gereken detayları bu yazıda paylaşacağız.

Lastik Zinciri Nasıl Takılır
Lastik Zinciri Nasıl Takılır

Zincir karlı ve olumsuz hava şartlarında oldukça işe yarar bir materyaldir. Aracımızın olumsuz hava koşulları yol tutuşunu etkilememesi için araba lastiklerine zincir takılması gerekmektedir. Böylelikle arabaya takılan lastik zinciri karlı buzlu yolda arabanızın boşa kaymasını engeller daha güvenli bir yol yapmanızı sağlar.

Güvenli Şekilde Lastik Zinciri Nasıl Takılır?

Öncelikle aracınızın teker çapına uygun bir zincir seçmelisiniz. Daha sonra aracınızın çekiş durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

Arabanızın çekiş durumu ne tarafta ise lastik zinciri o tarafa takılmalıdır. Yani aracımız ön çekişli ise zincir ön tarafa, arka itişli ise zincir arka tekerlere takılmalıdır.

Zincirin renkli kısmı tekerleyin arkasından geçirilir ve etrafını çevrelemeyi sağlanır. Daha sonra kenetleme aparatlarını jantımızda çaprazlama olacak şekilde zincirdeki kancaları janta takılır. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bir hususta zincirin sivri kısımlarını tekerlere zarar vermesini önlemek olacaktır.

Lastik zincirinin takım esnasında dolanmadığına emin olunuz.

Zincir Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lastik zincirleri sağlam ve dayanıklı olmadır. Zincirin üstünde bulunan teller kesinlikle çelik telden olmalı gerekmektedir. Aksi takdirde araç hareket halindeyken tel kopar ve araca maddi hasarlar verebilmektedir.

Araç lastiğin çapı ölçülmeli ve zincirlerinizin boyutları uyumluluğu kontrol edilmesi gerekir. Zorlu hava şartlarında oluşan kar seviyesi belli bir seviyeyi aştığı zaman göre aracınıza zincir takılması gerekmektedir. Araçlara gereksiz yere takılan zincirler zamanla kış lastiklerinizin ömrünü azaltabilmektedir.

Lastik zinciri, emniyet müdürlüğü tarafından zorlu kış aylarında takılması zorunlu hale getirilmiştir.  Bu yüzden kış aylarında en az aracımızda bir tane zincir bulundurmalı ve kullanılmalıdır.  Kullanılmaması durumunda sürücülerin ehliyetlerine ceza puanının düşürülmesi aynı zamanda para cezası da uygulanmaktadır.

Aracınızda kar lastiği var ise, lastik zinciri takmanıza gerek yoktur.

Zincir Takılı Araç Nasıl Kullanılır?

Aracınızda zincir takılı ise, yollar buzlu ve hava şartları kötü demektir. Aracınızın buzda kaymaması için tek başına zincir yeterli olmayabilir. Bu durumda aracınızı daha dikkatli kullanmalı, yüksek sürat ve ani frenlerden kaçınmalısınız.

  1. Lastik Zinciri Hangi Lastiğe Takılır?

    Arabanızın çekiş durumu ne tarafta ise lastik zinciri o tarafa takılmalıdır. Ön çekişli araçlarda ön lastiğe takılırken, arka itişli araçlarda arka lastiğe takılmalıdır.

  2. Lastik Zinciri Ne Zaman Takılır?

    Lastik zinciri kış aylarında, buzlanma yaşanan durumlarda aracınızda kış lastiği yok ise takılmalıdır.

  3. Lastik Zinciri Takmak Zorunlu mu?

    Aracınızda kış lastiği yok ise, lastik zinciri takmak emniyet müdürlüğü tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

Yaren Naz Çıkmaz

Merhaba! Ben Yaren, 1991 İzmir doğumluyum. Şuanda otomotiv yedek parça üreten bir fabrikanın iş geliştirme uzmanıyım. Otobilgisi.com ile otomobil tutkumu sizlerle paylaşma keyfini yaşıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu