Peugeot 106 GTI Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Peugeot 106 GTI, namı değer otoban faresi nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca 106 GTI kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Peugeot 106 GTI
Peugeot 106 GTI

Peugeot’un ülkemizde en çok sevilen modellerinden bir tanesi olan 106 GTI ilk olarak 1997 yılında satılmaya başlamış ve 2001 yılına kadar satılmıştır. Özellikle 2000’li yılların başında baya bir popüler olmuş modeldir. Ülkemiz gençlerinin en çok sevdiği otomobil modellerinden bir tanesidir.

Peugeot 106 GTI Nasıl Bir Araba?

Modifiyeye çok uygun bir otomobildir. Bugün neredeyse modifiye edilmemiş orjinal 106 GTI bulmanız, piyango çıkması ile eş değerdir. Çünkü ülkemiz gençleri bu araba üzerinde sürekli değişiklikler yapmıştır. Bir Peugeot 106 GTI alan kişi altını yere yakınlaştırıp, ses çıkaran egzoz taktırmaktadır. Ayrıca bagajında ses sistemi taşırlar. Çünkü 106 GTI, adeta modifiye için yaratılmış bir arabadır.

Hatchback kasa tipine sahip olan 106 GTI’ın genelde tek kapı diye tabir edilen 3 kapılı hatchback modelleri tutulmuştur. Fabrika çıkışı olarak 1.6 litre hacimli 118 beygirlik bir motora sahip olmasına rağmen, motoruyla oynayarak 300 beygire bile çıkartanlar vardır. Özellik olarak “ABS, klima ve ön cam otomatiği” gibi özellikleri vardır.

Kapılı Yukarı Açılır Bir Peugeot 106 GTI
Kapılı Yukarı Açılır Bir Peugeot 106 GTI

Peugeot 106 GTI Kullanıcı Yorumu

Gençliğimde heves edip bunlardan motoru modifiye edilmiş bir tanesini alıp, perte çıkarana kadar binmiştim. 106 GTI öyle bir arabadır ki içine oturduğunuzda sizi başka bir dünyada yaşıyormuş hissine kapıldırır. Zaten altı yere yakın olan arabanın birde helezon yayları kesilir. Sonuç olarak kasislerden yan geçmek zorunda kalırsınız. Şehir içi caddelerinde gaza bastığınızda o abarth egzozdan çıkan ses sizi sanki bir formula 1 arabası kullanıyormuş havasına sokar.

Yol tutuşu çok iyi olmadığı için savurmaya çok meyillidir. Bende kızlara hava atmak isterken gaza yüklenip bir direğe çarpmıştım ve arabam perte çıkmıştı. Çünkü o kadar güçlü motora o kadar zayıf bir kaporta vardı. Frenleri kızaklamaya çok meyillidir. Zaten sorunlu olan motoru, birde modifiye edilince sürekli olarak arıza verir. Haftanın yarısını sanayide yarısını yollarda geçirirsiniz. İç genişliği ise arka tarafa yetişkin bir insanın oturması çok zordur. Ön tarafı ise yeterli genişliktedir. Ses yalıtımı çok zayıftır. Motor ve yol sesini olduğu gibi içeriye alır.

106 GTI Alınır Mı?

Yıl 2021 olmasına rağmen hala daha bu arabaların hastası var. Halbuki günümüzde üretilen ortalama bir aile arabası bile 106 GTI’dan daha yüksek beygir gücüne sahip. Neyse alacaksanız kaza karışmamış olanını bulmaya gayret gösterin. Ama bulabileceğinizi pek sanmıyorum.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu