Renault Talisman Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault’un D segmentinde amiral gemisi olan Talisman nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault Talisman inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Renault, çoğu markada olduğu gibi D segmentinde bir türlü dikiş tutturamamıştır. Laguna ile başlayan asıl serüveni daha sonra Latitu’de ile devam etmiş, son olarak Talisman ile sürdürmüştür. Talisman, ülkemizde 2016 – 2020 yılları arasında satılmıştır. Gerçekten çok kaliteli ve konforlu bir otomobil olmasına rağmen istenilen satış başarısını bir türlü yakalayamamıştır.

Renault Talisman Nasıl Bir Araba?

Orta-üst sınıfta yer alan yani D segmenti bir otomobil olan Talisman’ın rakipleri olan bir Passat veya Mondeo’dan hiçbir eksik yanı yoktur. Arkadan bakıldığı zaman Megane 4 ile çok büyük benzerlikleri olsa da ön taraftan daha şık görünmektedir. Tampona taşan gündüz ledleri gibi detaylar arabaya harika bir güzellik katıyor. Icon ve Touch donanım paketleriyle satılmıştır. Bir otomobilde aklınıza gelebilecek hemen her özelliğe sahiptir. Hatta donanım olarak en büyük rakibi olan Volkswagen Passat’tan daha dolu bir arabadır. “Led matrix ön farlar, elektronik amortisör, elektrikli açılır cam tavan, multimedya ekranı, 19’’alüminyum alaşımlı özel kesim jant, kablosuz şarj, 4 control sistemi, arka extra krom çıtalar, koltuk ısıtma, koltuk soğutma, adaptife curise control, trafik işaretlerini tanıma, eller serbest park, arka capraz uyarı sistemi” gibi pek çok özelliğe sahiptir. Şanzıman olarak 7 ileri EDC çift kavramalı yarı otomatik vites seçeneği kullanılmıştır. Bu şanzıman şuan dünya üzerindeki en sağlam ve performanslı otomatik şanzıman olarak bilinmektedir.

İlginizi çekebilir :  ” Renault Latitude Nasıl Araba?

Talisman’ın motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.3 TCE : 4 silindirli olan bu motor 2020 yılında Talisman’lara eklenmiştir. 160 beygir ve 270 Nm tork güç üretmektedir. Küçük hacmine rağmen oldukça yüksek bir performans sergiler. Oldukça sessiz ve ekonomik bir motordur. Şehir içinde 7.0, şehir dışında 4.7 litre yakıt tüketmektedir. Maksimum hızı ise saatte 210 km olarak ölçülmüştür.

1.5 dCi : 2016 – 2018 yılları arasında satılmıştır bir motordur. Bu motorla birlikte 6 ileri EDC şanzıman tercih edilmiştir. 110 beygir ve 260 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 4, şehir dışında 3.4 litre yakıt tüketmektedir. Dünya üzerindeki en sağlam, sessiz ve ekonomik dizel motorlardan bir tanesidir. Zaten bu motor pek çok marka tarafından kullanılmıştır.

1.6 dCi : Yine 2016 – 2018 yılları arasında satılmıştı bir motordur. Talisman’ın en çok tutulan motor seçeneğidir. 160 beygir ve 380 Nm tork gibi muhteşem bir motor gücüne sahiptir. Eğer bir Talisman alacaksanız bu motora sahip olanını almanızı tavsiye ederim. Şehir içinde 5, şehir dışında 4 litre yakıt tüketmektedir.

Renault Talisman Arkadan Görünüşü

Renault Talisman Kullanıcı Yorumu

Elimdeki para ile passat bakarken ondan çok daha yeni model ve en az onun kadar kaliteli ve kontrolu bir otomobil olduğunu düşündüğüm, 2018 model bir 1.6 dCi Talisman aldım ve 2 yıldır kullanıyorum. Öncelikle aracın içinden başlayacak olursak, içi gayet geniş ve konforludur. Hatta malum modelden çok daha ferah bir yapıya sahiptir. Tavan yüksekliği inanılmaz derece güzeldir ve içinde oturanları boğmaz. Koltuklarında ve kapı içleri gibi yerlerde deri döşemeye yer verilmiştir. Zaten donanım olarak her şeye sahip bir otomobildir. Motor çalıştığı zaman asla içine ses almıyor. Motor, rüzgar ve yol sesi hiç duyulmuyor. Çift kavramalı EDC şanzımanı gerçekten çok seri ve satsıntısız vites geçişleri sağlıyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda güzel tepki veriyor. Sportif sürüş modunda bir spor araba kullanıyormuş sanıyorsunuz. Motor gücü ve performansı çok güzeldir. Talisman’ın o koca cüssesini adeta uçuruyor. Şehir içi ara hızlanmalarda gayet güzel ivmeleniyor. Yol tutuşu çok üstündür. Mesela tatile giderken Torosların o keskin virajlarına yüksek hızlarda girebiliyor. Talisman içinde bulunan yolculara üst düzeyde güvenlik sunuyor. İçinde otururken sanki bir tank kullanıyormuş gibi tokluk hissi veriyor. Uzun yolda 190-200 km/s hızla hiç zorlanmadan gidebiliyor.

Renault Talisman İçi

Renault Talisman Alınır Mı?

Evet eğer amacınız D segmenti bir otomobil almaksa Talisman bence listenizin baş sıralarında olması gereken bir modeldir. Gayet sağlam, performanslı, konforlu ve ekonomik bir arabadır. Bugün pek çok şirket tarafından makam aracı olarak tercih edilmektedir. İkinci el piyasası çok hızlı değildir ama elde kalıp satılmayacak bir arabada değil. Zaten çok tutulmuyor olması Talisman gibi kaliteli bir arabanın uygun fiyatlı olmasını sağlıyor.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu