Seat Alhambra 1.4 TSI Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Seat’ın 7 kişilik büyük aile otomobili olan Alhambra nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Seat Alhambra inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alhambra ülkemizde her ne kadar 90’lı yıllarda satış yapmaya başlamış olsa da asıl çıkışını 2012 yılında gelen son kasasıyla yakalamıştır. Ancak çıkış dediysek öyle binlerce satış rakamı olmamıştır. 2012 – 2018 yılları arasında satılmış bir modeldir.

Seat Alhambra Nasıl Bir Araba?

7 kişilik MPV sınıfı bir otomobil olan Seat Alhambra’nın en büyük rakipleri Ford C-Max ve Renault Scenic olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu araba her ikisinde de kullanış açısından daha iyidir. Özellikle iç hacmi dişli rakiplerine göre daha büyüktür. Alhambra ülkemizde Style donanım paketiyle yer almıştır. Bu pakette “ABS, ESP, ASR, BAS, panoramik cam tavan, keyless-go (anahtarsız çalıştırma yani start-stop), elektrikli bagaj, elektrikli katlanır aynalar, dijital klima, arka klima ızgarası, fonksiyonel direksiyon, F1 vites, hız sabitleyeme, gündüz ledleri, yağmur ve far sensörü ile yol bilgisayarı” gibi daha sayamadığım pek çok özellikler bulunmaktadır. Alhambra’da şanzıman olarak 6 ileri manuel vites ile ve 7 ileri DSG şanzımana yer verilmiştir.

Kaputunun altında ise teknoloji harikası olan 1.4 TSI motora yer verilmiştir. 4 silindirli olan 1.4 litre hacimli motor 150 beygir ve 250 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.2, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. Gayet performanslı ve atak bir motor olarak karşımıza çıkmaktadır.

Seat Alhambra İçi

Seat Alhambra Kullanıcı Yorumu

Birisi ikiz olmak üzere 3 çocuk sahibiyim. Ayrıca eşim, ben ve eşimin annesi birlikte yaşadığımız için bana geniş bir otomobil gerekiyordu. Aslında Ford C-Max bakıyordum ama hiçbir zaman tasarımı hoşuma gitmediği için tercihimi 2015 model Alhambra’dan yana kullandım. Gerçekten ağzına kadar dolu hani halk arasında gırtlak dolu derler ya o şekilde bir otomobil. Konfor ve donanım adına her düşünülmüştür. Bu araba minibüsten biraz küçük, MPV’den ise daha büyüktür.

Arka kapılarının sürgülü olması iniş ve binişleri daha kolay hale getiriyor. Diğer bir yandan arkada yatırılabilen koltuklarının bile diz mesafesi çok geniş. Benim çocuklar o koltuklara oturmaya bayılıyor. 7 kişilik olarak ayarlandığında bile bagaj hacmi kocaman kalıyor. Ben almadan önce pek çok kişi 1.4 motor çekmez diyordu. Arkadaş bu yeni teknoloji artık o günler eskide kaldı. DSG şanzımanın konforunu zaten anlatmama gerek yok. Motor performansı ise çok güzel.

Arabada tüm aile varken bile gaza yüklenin iyi ivmeleniyor. Çok defa uzun yola gittim ve içi geniş olduğu için yol yorgunluğuna neden olmuyor. Yol tutuşu güzeldir. Yüksek bir araba olmasına rağmen öyle kolay kolay virajlarda kendini salmaz. 160 – 170 ile gidiyorum ve bana mısın demiyor. Otobanda rahatlıkla 200 km/s hıza çıktığım bile oldu. Araba içine oturunca insana güven veriyor. Volkswagen’in o tok kapı sesi Alhambra’da mevcut zaten. Dört disk güçlendirilmiş fren sistemi kullanıldığı için yüksek hızlarda bile ani frenleme yapmak zorunda kaldığınızda kısa mesafe içerisinde duruyor.

Seat Alhambra Alınır Mı?

Fiyatına bakıldığı zaman hiç ucuz bir otomobil olmadığını göreceksiniz. Ancak kaliteli olduğunu söyleyim. Bu arabayı almamak için tek neden ikinci el piyasasının çok yavaş olmasıdır. Onun dışında hiçbir sıkıntısı yok. Benim gibi geniş bir aileye sahip olanlar gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Öyle kronik arızları bulunan bir araba değildir. Yedek parçaları zaten diğer VAG grubu araçlar aynı olduğundan kolayca bulunabiliyor.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu