Seat Toledo 2 (1998 – 2005) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İspanya’nın otomobil markası olan Seat Toledo’nun 2. nesli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Seat Toledo 2 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

 Seat normalde İspanyol otomobil üreticisi iken 1980’li yılların başından itibaren girdiği ekonomik kriz nedeniyle 1983 yılında Alman Volkswagen’den teknik destek almaya başladı. 1993 yılında ise tamamen Volkswagen grubuna satılarak, artık VAG grubunun markası olarak yollarda yer almaya başlamıştır. Markanın amiral gemisi konumundaki Toledo ilk olarak 1991 yılında satışa sunuldu. 1998 yılında ise en çok tutulan kasası olan 2 nesil Toledo ülkemiz ile birlikte Avrupa’da satışa çıktı. 2005 yılına kadar satıldıktan sonra yerini Toledo 3’e bırakmıştır.

Seat Toledo 2 (1998-2005) Nasıl Bir Araba?

Kompakt sınıfta yani c segmenti bir model olan Toledo 2 parasına göre kaliteli arabalar klasmanında yer almaktadır. Ülkemizde çok tutulmamasına rağmen kullanıcıları son derece memnundur. Zaten Volkswagen alt yapısı kullandığı için kalitesi tartışılmaz bir arabadır. Signo, Signo Plus, Signum ve Stella donanım paketlerine sahiptir.  “ABS, EBD, sürücü ve yolcu hava yastığı, hız sabitleyici, dijital klima, elektrikli camlar, elektrikli aynalar, ayarlanabilir direksiyon, yol bilgisayarı, sis farları ve elektrikli aynalar” gibi pek çok özelliğe sahiptir. Sadece sedan kasa sı mevcut olan Toledo 2’de 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri mevcuttur. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 105 beygir ve 148 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 9.3, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

İlginizi çekebilir :  ” Seat Exeo Nasıl Araba?

1.8 Benzinli : Performanslı bir motor olmasına rağmen çok fazla tutulmamaktadır. Bunda LPG ile uyumsuz olması yatmaktadır. Ayrıca ülkemizde hiçbir 1.8 litrelik motorlu model çok tercih edilmez. 125 beygir ve 170 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 12, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.9 TDI : Toledo 2 ile gelmiş tek dizel motor seçeneğidir. Eski teknoloji dizel olduğundan tavsiye etmiyorum. 110 beygir ve 230 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.6, şehir dışında 4.1 litre yakıt tüketmektedir.

Seat Toledo 2 (1998 – 2005) Kullanıcı Yorumları

Fiyatının uygun tasarımın güzel olması sebebiyle 2004 model bir Toledo aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Anlatmaya öncelikle içinden başlayalım. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. İçinin genişliği D segmenti bir otomobil kadar büyüktür. Mesela arka koltuklarına 1.80 boyunda birisi rahatlıkla oturabilir. Ayrıca diz mesafesi de insanı çok sıkıştırmaz. tavanı yüksek olduğu için ferah bir iç kabin sunuyor. Kaportası taş gibi sağlam bir arabadır. Şöyle kaputuna falan elinizle vurduğunuzda sanki betona vuruyormuş gibi sert hissediyorsunuz. Volkswagen’in tok kapı ses diye tabir edilen şeyin aynısı bu arabada da var. Çok kemikli bir arabadır ve sanki içinde yolculuk yaparken bir şey olmayacakmış gibi bir his veriyor. Kısaca kullanıcısına verdiği güven hissi üst düzeydir. Motor performansı idare eder ama öyle çok fazla performans beklemeyin. Arabada 3-4 kişi varken yokuş çıkmaya çalışırsanız hafiften bayılıyor. Yakıt tüketimi sakin kullanımlarda iyi ama biraz sıkıştırmaya başlarsanız emsali arabaların üstüne çıkıyor. Yolda giderken asla motor, yol ve rüzgar sesini içine almıyor. Yol tutuşu çok güzeldir ve arkasını öyle kolay kolay savurmaz. Çukurlardan geçişlerde sarsıntıları içine pek fazla almaz. Frenleri oldukça güçlüdür ve ağır kasasına rağmen kısa mesafede durdurabilir.

Seat Toledo İçi

Seat Toledo (1998-2005) Alınır Mı?

Bana herkes Seat Toledo’nun yedek parçaları bulunuyor mu diye soruyor. Evet yedek parça sıkıntısı asla yok. Ancak piyasada çok fazla olmadığından dolayı hep orjinal parçalar satılıyor. Orjinal olunca fiyatı da biraz fazla oluyor. Zaten motor, mekanik ve yürüyen aksam parçalarının bir çoğu Volkswagen ile uyumlu olduğu için piyasada bolca mevcut. Böylesine kaliteli bir arabanın bu kadar ucuz olmasının sebebi ise ikinci el piyasasının Türkiye’de çok fazla olmamasıdır. Temiz bir tanesi ülkemiz koşullarında en iyi aile fiyat/performans otomobilleri arasındadır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu