Skoda Forman Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Skoda’nın ülkemizde kısa bir süre sattığı modeli olan Forman nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Skoda Forman inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Çek malı olan Skoda, 90’lı yılların ikinci yarısından itibaren Volkswagen tarafından satın alınmış bir markadır. Ancak çok daha önceleri Volkswagen’in parçalarını kullanmaya başlamıştır. Ülkemizde Skoda Favorit ile güzel satış rakamları yakaladıktan sonra 1992 yılında uzun şaseye sahip olan Forman’ı piyasaya sürdü. 1995 yılının başlarında satışı sonlandırılmıştır.

Skoda Forman Nasıl Bir Araba?

Forman, uzun şase yani station wagon kasa bir otomobildir. 135 L, 135 LS, GLX, LE, LX ve Silverline paketleri ile satılmış olsa da çok ufak farklıları vardır. Zaten bu arabada donanım olarak bir şey yoktur. Mesela direksiyonu hidrolik değildir veya otomatik bir cam yoktur. Kaputunun altında 1.3 litre hacimli alimünyum blok motor bulunmaktadır. Bu motor 57 beygir ve 86 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 8.9, şehir dışında 5.6 litre yakıt tüketmektedir. Forman’da 5 ileri manuel şanzıman kullanılmıştır.

Skoda Forman Arkadan Görünüşü

Skoda Forman Kullanıcı Yorumu

Köyde yaşadığım için station wagon bir otomobil arıyordum. Aslında Renault 12 bakarken ona param yetmediği için bir Forman aldım. Öncelikle size bu arabanın içini anlatmaya başlayım. Ön göğsü kolay kolay çatlama yapmaz. Ayrıca iç mekan hacmi geniştir. Arka diz mesafesi b segmenti olmasına rağmen yeterli uzunluktadır. Zaten SW bir otomobil olduğu için bagajı devasa derecede geniştir. Direksiyonu hidrolik olmayanlar arasında en ağırlardan bir tanesidir. Araba dururken çevirmeniz imkansıza yakın. Motor performansına geçecek olursak, bu araba gitmiyor. Reno’nun keçi gibi tırmandığı yerlerde Forman bayılıp kalıyor. Ayrıca Alüminyum blok olması sebebiyle hararete hiç gelmiyor. Çünkü bu motor benzine göre üretildiğinden LPG taktırınca yüksek sıcaklık nedeniyle hemen conta yakıyor. Bu da size sürekli olarak masraf olarak geri dönüyor. Skoda Forman’ın frenleri çok zayıftır ve hemen kızaklar. Kullanırken asla hız yapmamalısınız ve takip mesafesini uzun tutmalısınız. Hafif kasası sebebiyle yol tutuşu çok zayıftır. 100’ü geçtikten sonra yolda gezinmeye başlıyor ve direksiyonu tutmakta zorlanıyorsunuz. Arabayla yazın yokuş çıkmak ölüm çok defa motorun soğumasını beklemişliğim var. Kaportası bir Tofaş gibi çabuk çürüme yapmaz.

Skoda Forman Alınır Mı?

Öncelikle yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız evet ben parçasını Nevşehir gibi küçük bir şehirde olmama rağmen bulmakta zorlanmıyorum ve pahalı değil. Ancak dediğim gibi bu arabayı kullanacaksanız mutlaka benzinde binin. Ya değilse sürekli arıza veriyor. Bence alınacak arabalar sınıfında değildir.

Kaynak: otobilgisi 

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu