Turbo Hortumu Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Günümüzdeki otomobillerin bir çoğu artık turbo beslemeli motora sahiptir. Peki ya turbo hortumu değişimi ne kadar tutar? Turbo hortumu fiyatı ne kadardır? Turbo hortumu değiştirme işçilik ücreti ne kadardır.

Son 20 yıldır üretilen her dizel motorlu araçta ve artık günümüzdeki çoğu benzinli motora sahip otomobilde turbo besleme vardır. Turbonun görevi motora daha fazla hava basarak çekişi artırmasıdır. Turbo tork gücünü çok üst seviyelere çıkaran bir sistemdir. Turbo hava çekebilmek için bir hortuma bağlıdır. Motora basılacak hava turbo hortumu ile gönderilir. Ancak sürekli basınca maruz kalan bu hortum yırtılabilir veya tamamen kopabilir. Bu durumda turbo hortumunu değiştirmeniz gerekecektir. Turbo hortumu, turbo borusu olarakta bilinmektedir.

Turbo Hortumu Değişimi Ne Kadar Tutar?

Aracınızın turbo borusu patladı veya yırtıldıysa ıslık benzeri bir ses çıkaracaktır. Ayrıca motora yeterli miktarda baskı uygulayamadığı için motorda güç kaybına neden olacaktır. Bu sebeple aracınızın turbo borusu hasar görürse hemen değiştirmeniz gerekecektir.

Turbo hortumu içerisinde ince teller bulunan sıcağa karşı dayanıklı kauçuk malzemeden yapılmıştır. Bir aracın turbo hortumu 100 ile 150 lira arasında değişen bir fiyata satılmaktadır. Turbo hortumunu kendiniz de değiştirebileceğiniz gibi bir ustaya giderek değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Turbo hortumunu değiştirmenin işçilik ücreti ise en fazla 50 liradır. Yani bir turbo hortumunu değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için en fazla 200 lira tutacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu