Volvo 940 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Volvo 940 Nasıl Araba. Kullandıysanız onu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ya da hiç kullanmayıp merak edenlerden misiniz? O halde doğru konuya geldiniz. Dünyanın en sağlam otomobillerini üreten Volvo’nun yine en sağlam modellerinden bir tanesi olan 940 nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Volvo 940 kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.
Televizyonlarda çok sevilen Çukur dizisinde İdris Koçovalı’nın kullandığı arabanın markası da Volvo 940’dır. Zaten bu diziden sonra İdris babanın arabası diye lakap almıştır. 940, Volvo’nun ürettiği dönemine göre lüks sınıf otomobillerden bir tanesidir. Ülkemizde 1991 ile 1995 yılları arasında satılmıştır.

Volvo 940 Nasıl Araba?

Volvo 940 ile olarak 1990 yılında üretilmeye başlamıştır. Kaba yapısı nedeniyle çok sağlam araba olduğu sanılmaktadır. Ancak bir kaza anında o kadar sağlam değildir.

Neyse bu konuya daha başka yazıda değiniriz. 940’ın sedan ve kombi yani stationwagon kasa tipleri vardır. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır.

Donanım olarak “ABS, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, hidrolik direksiyon, ısıtmalı ve elektrikli koltuklar” gibi özellikleri vardır.

2.0 GL Benzinli : 4 silindirli olan bu motor 111 beygir ve 158 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 14, şehir dışında 9 litre yakıt tüketimi vardır.

2.0 Turbo : 4 silindirli turbo beslemeli olan bu motor 16 valfe sahiptir. 190 beygir ve 280 Nm tork güç üretmektedir. Gayet performanslı bir motordur.

2.3 Benzinli : 4 silindirli ve 2.3 litre hacimli bu motor 131 beygir ve 185 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 15, şehir dışında 10 litre yakıt tüketmektedir.

Volvo 940 Kullanıcı Yorumu

Bir Volvo ne kadar kötü olabilir ki diyerek bundan aldım ve 1 yıl boyunca kullandım. Aslında bir yıl kullanmazdım da elden çıkaramadım işte. İlk olarak içi çok geniştir ve koltukları rahattır.

Volvo 940’ın arka diz mesafesi oldukça geniştir. Bendeki 111 beygirlik 2.0 motorlu olanıydı. Şehir içi ara hızlanmalarda bu motor biraz hantal kalıyor.

Kliması başarılıdır ve buz gibi soğutur. Frenleri gayet güçlüdür. Uzun yolda güzel yola oturur ve konforlu bir yolculuk sunar.

Volvo 940 İçi

Volvo 940 Alınır Mı?

İşte geldik en merak edilen noktaya. Fiyatına göre her ne kadar kaliteli bir araba gibi dursa da aslında öyle değildir. Özellikle elektriksel sorunları çok fazla çıkıyor.

Sanayide ustalar Volvo 940 ile uğraşmak istemiyorlar. Yedek parçasını bulmak çok zor. Bulsanız bile çok pahalıdır. İnternette çıkma parçaları arıyorsunuz. Eğer özel bir merakınız yoksa bence macera aramaya gerek yok.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu