Yakıt Filtresi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Aracınız ister benzinli ister dizel olsun mutlaka bir yakıt filtresi bulunmaktadır. Bu yazımızda yakıt filtresi fiyatı ne kadar? Yakıt filtresi ne kadar sürede ve nasıl değiştirilir? Yakıt filtresi değiştirme işçilik ücreti ne kadar? Yani kısaca yakıt filtresi değiştirmenin 2022 yılı için maliyeti hakkında açıklama yapacağız.

Benzinli araçlarda benzin filtresi, dizel araçlarda ise mazot filtresi olarak bilinen bir parçadır. Yakıt filtresinin görevi adından da anlaşılacağı gibi yakıt içerisinde bulunan ve motora girmesi tehlike yaratacak tortuların süzülmesini sağlamaktır. Çünkü her yakıtta mutlaka yabancı maddeler bulunur. Her ne kadar rafine edilirken süzülüyor olsa da, otomobil motoruna girecek kadar küçük parçalar kalmaktadır ve her yakıt almanızda aracınızın yakıt deposuna bir kir ve tortular dolmaktadır. Yakıt pompası, hatta boyunca yakıtı ilk olarak yakıt filtresine gönderir. Burada tortularından arınan yakıt daha sonra enjektörlere ve son olarak yanma odasına gider.

Yakıt filtresi ne zaman ve kaç kilometrede bir değiştirilir diye soracak olursak. Her iki rutin bakımda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Yani bir otomobilin rutin bakımı 10 bin kilometredeyse, yakıt filtresi her 20 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Eğer ihmal edilirse aracınızda çok ciddi sorunlara yol açacaktır. Örneğin enjektörlerin tıkanması bile çok pahalı sorundur. Bu sebeple aracınızın yakıt filtresini sürekli olarak temiz tutmak zorundasınız.

Yakıt Filtresinin Yeri

Yakıt Filtresi Ne Kadara Değişir?

Yakıt filtresinin değiştirilmesi bazı araçlarda kolayken bazılarında zor bir işlemdir. Çünkü yakıt filtresinin yeri markaya göre değişiklik göstermektedir. Örneğin dCi motorlu bir Renault’un mazot filtresini değiştirmek için sağ tekeri ve davlumbazı sökmeniz gerekmektedir. Bu da 1 ile 1.5saatlik bir süre alır. Ancak bazı markalarda örneğin benzinli Toyota Corolla’da motorun sağ altında bulunur ve ustanız aracınızı lifte kaldırarak benzin filtresini değiştirebilir. Yakıt filtresi fiyatı 2022 yılı için 180 ile 300 lira arasında değişmektedir. Ustanız ise 100 – 150 liralık bir işçilik ücreti karşılığında filtreyi değiştirecektir. Kısaca bir yakıt filtresini değiştirmenin maliyeti 2022 yılında 280 ile 450 lira arasında değişebilir.  Ayrıca filtreyi değiştirdikten sonra soketinin takılı olduğundan kesinlikle emin olmalısınız.

Bazı sürücüler ise yakıt filtresini değiştirmek yerine benzinle yıkayıp kullanmayı tercih ederler. Ancak bu işlemi kesinlikle önermiyorsunuz. Benzin filtrenin kararan yerlerini beyazlatabilir. Ancak içerisinde ve peteklerinde bulunan tortuların hepsini çıkartamaz. Bu da siz temizlettiğinizi sanmanıza rağmen tekrardan kirli ve tıkalı filtreyi taktığınız anlamına gelir.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu