Audi A6 Nasıl Araba? Alınır mı?

Yolların İş Adamı Audi A6 Nasıl Araba? Alınır mı? Fiyatı Ne Kadar?

Audi A6 nasıl araba? Bunu mutlaka sizde merak ediyorsunuz. Audi A6 Nasıl Araba sorusunun cevabını vermeden önce hemen şunu belirtelim, kendisini teknolojik altyapılı motorlar ile duyuran Audi, araç tutkunları için hızla yenileniyor. Audi A6 serisi de bu güzelliklerden biri.

İlk modeli 1994’te piyasaya sürülen Audi A6 1997 model Audi 6 versiyonu da çok sevildi ve 2005’e kadar beğeniyle kullanıldı. 2005 model Audi A6 da 2011 yılına kadar üretildi. 2011’de 10 silindirli üretilen A6, şimdi LES far teknolojisi, V8 motor ile neslinin en güçlü aracı.

Audi A6 modeli hemen her otomobil tutkunun tercih ettiği bir otomobil.  Audi A6 ise konfor odaklı özellikleri, estetik tasarımı ve şık görünümü ile dikkatleri üzerine çekiyor.

audi a6 nasil araba
2016 Model Audi A6

Audi A6 Nasıl Araba?

A6, tıpkı A8 ve A7 Sportback modelleri gibi, yeni Audi tasarım modelini kullanıyor. Gergin yüzeyi, keskin kenarları ve dışarıya doğru çıkık çizgileriyle Audi A6 her ne kadar eski nesile benzer görülse de bir şekilde de yeni olduğunu hissettiren bir dizayna sahip.

Aracın ön kısmında uzun burun, kısa tampon-tekerlek mesafesi ve geniş aks mesafesi sayesinde sportif bir görünüme sahip. A6, 4.939 mm uzunluğuyla, önceki sürümden 7 mm daha uzun. Genişlik de 12 mm artarak 1.886 mm’ye çıkarılırken, otomobilin yüksekliği önceki sürüme kıyasla 2 mm artışla 1.457 mm’ye ulaşmış vaziyette.

Aracın ön kısmında yeni far tasarımı dikkat çekerken arkada da tüm alanı kaplayan yeni ışık hattına sahip stop lambaları kendilerini belli ediyor. Özellikle bu stopların kullanılması ile Audi aracın en zorlu hava koşullarında bile arkadan gelenler tarafından rahatça fark edilebiliyor.

Araçta sunulan 20 inçe kadar büyüyen jantlarsa dış tasarımdaki en göze çarpan sportif detay. Standart modeldeki jantların boyutunun bile 18 inç olması çok iddialı bir tasarım olmuştur.

Audi A6 İç Dizayn Tasarımı

Neredeyse baştan tasarlanan iç dizaynı ile Audi A6 oldukça teknolojik bir otomobil halini almış bulunmakta. Yeniden dizayn edilen koltuklarla birlikte değişen boyutlar sayesinde özellikle arka koltuktaki yaşam alanı oldukça artmış durumda.

Camların da modeli değiştiği için içeriye giren ışık miktarı da artırılmış. Eğer koyu renkleri tercih ederseniz iç mekan gerçekten kasvetli bir ortama büründüğü için Audi A6 bu konuyu göz önünde bulundurarak ortam aydınlatması kullanmış bu olumsuzluğu gidermiştir.

audi a6 ic tasarimi
2018 Model Audi A6 İç Dizaynı

Arkasında 530 litrelik kolay yükleme yapılabilen geniş bir bagajı bulunan Audi A6’nın görüş açıları yüksek ayar kapasitesine sahip direksiyon ve koltuk sayesinde size konforlu bir sürüş yaşatıyor.

Aracın göze çok güzel görünen yeni dijital gösterge paneli ve klima kumandaları ise Audi A6 nın teknoloji üssü iddiasını güçlendiren en önemli detaylardan bazıları.. Ekranların dokunmatik olması ve duyarlılığı ise biraz alışma gerektiriyor.

2924 mm’lik dingil mesafesi sayesinde yaşam alanı konusunda cömert bir otomobil olan A6’nın hem ön hem de arkadaki yaşam alanı oldukça geniş.  Arkadaki şaft tüneli nedeniyle ortada oturmak biraz sıkıntılı ancak rahatsız edici değil.

Audi A6 Motor

Audi A6 motor ise 3.0 TDI . 286 HP güç ve 620 Nm tork üreten bu motor özellikle eski dizel motorlara kıyasla daha dengeli güç ve daha düşük tüketim hali sunuyor.

Bu motorda quattro dört tekerlekten çekiş sistemini ve 8 ileri otomatik vites kutusunu sunan Audi A6, 5,5 saniye gibi oldukça iddialı bir sürede 0-100 km/s hızlanarak 250 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

İlk andan itibaren güç ve tork üretme konusunda fazlasıyla başarılı olan motor bu araca yüklü durumlarda bile gereken gücü sorun olmadan sunabiliyor. Yeni üretim teknikleri ile toplam ağırlığı 1,8 ton olan Audi etrafa kıyasla düşük ağırlığı sayesinde de daha da performanslı bir otomobil halini almış bulunmakta.

Audi, A6 yı yolların iş adamı olarak lanse ediyor. Aracın sahip olduğu yüksek konfor da bu iddiayı güçlendirmekle beraber otomobil severleri kendine çekiyor.

Son derece teknolojik olan iç mekân tasarımını da göz önüne alarak bu otomobil hem şehir içi hem de otoyol kullanımlarında gerekli konforu sorunsuzca sunuyor. Arka koltukta bile konforlu olmayı sürdüren ve iç mekâna en ufak bir gürültü ve vuruntu yansıtmayan bir model.

Audi A6 direksiyon sistemi yerini aldığı modele göre daha hassas çalışan aracın yeni yürüyen aksamı ve rijitliği artırılan şasisi sayesinde virajlardaki yol tutuş özelliği oldukça de başarılı. Farklı sürüş şekline göre karakterini değiştiren A6 gerektiğinde konforlu bir sedan gerektiğinde de çekici bir hatchback gibi davranabiliyor.

Vites geçişlerinin hızlı ve sarsıntısız olduğu modelde büyük araçlar dar alanlarda ilk anda sıkıntı yaşatır gibi görünse de hassas çalışan sensörleri ve kameralar sayesinde herhangi bir olumsuz durum yaşanmıyor.

Audi A6 Alınır Mı?

Audi A6 modeli, zaten iyi bir otomobildi ve zaman geçtikçe geliştirildi. Üretimden itibaren iyi olması nedeniyle de onu geliştirmek hiç de kolay bir iş değil. Ancak Audi zoru başararak onu teknolojik bir ofis haline getirirken aynı zamanda gerektiğinde performans beklentilerini boşa çıkartmıyor.

Aracın yol tutuşunun oldukça iyi olması, dönüşler ve yokuşlu virajlı yollarda performansını daha da iyi gözler önüne seriyor fakat şehir içi kullanımda oldukça ideal.

audi a6 alinir mi

Teknolojik tasarımının göz doldurması, sürüş esnasında sağladığı konfor tercih edilme oranını arttırıyor. Kalkışlarda hızını seri şekilde alması, yumuşak direksiyon ve pedalları da olumlu yönlerinden sadece bazıları.

Yakıt konusunda da oldukça cimri olan Audi A6 nerdeyse masraf çıkarmayan araçlar arasında. Kullanıcı açısından kendini sunan Audi A6 elbette parça ücreti diğer araçlara nazaran bir tık fazla. Ancak bilirsiniz ki araba bakım isteyen bir unsur.

Düzenli bakımları yapıldığında yaşattığı hazza doyum olmayacağını düşünüyorum. Görünüşünün yansıttığı güven ayrı bir yerde olsa da teknik açıdan da yormayan yürüründen şikâyetçi olunmayan bir araç A6 ya yapılan bakımlardan bahsedelim biraz.

Audi A6 Hafif Bakım İşlemleri

Hafif Bakım, aracın km bakımı olarak geçer ve hafif bakım periyotları her 15.000 km olarak belirlenmiştir. Bu bakım servisinde araca uygulanacak işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Motor yağı ve yağ filtresinin değiştirilmesi
 • Polen filtresinin değiştirilmesi
 • Hava filtresinin değiştirilmesi
 • Yakıt filtresi suyunun alınması (yalnız dizel araçlar için geçerli)
 • Cam ve soğutma sularının değişimi
 • Rutin araç kontrolleri

Audi A6 Ağır Bakım İşlemleri

Ağır bakım ise aracın belirli periyotlarda (hafif bakım sürelerinden daha uzun zamanlarda) belirli parça değişimlerini ve sıvı değişimlerini içerir. Bu bakım servisinde araca uygulanacak işlemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bujilerin Değişimi (benzinli araçlar)
 • Yakıt filtresinin değişimi (dizel araçlar)
 • Şanzıman yağ ve yağ filtresinin değişimi
 • V kayışlarının kontrolü ve gerek görülürse değişimi
 • Detaylı araç kontrolleri

Bu bakımları rutin olarak yaptırdığınız da aracın keyfine diyecek yok. Ki bu bakımları bilirsiniz marka model fark etmeksizin uygulanacak bakımlardır.

Özelliklerini de maddeleyecek olursak;

 • Elektrikli ayarlanabilir, ısıtmalı, hafızalı aynalar
 • Otomatik kararan iç dikiz aynası
 • Deluxe çift bölgeli tam otomatik klima
 • Elektrikli yardımcı hava ısıtıcısı
 • Vakumlu kapılar
 • Otomatik açılır / manuel kapanır bagaj kapağı
 • Akıllı anahtar
 • Eşya gözleri paketi
 • Çakmak ve küllük
 • Park yardım sistemi
 • Hız sabitleme sistemi
 • Geri görüş kamerası
 • Şeritten ayrılma uyarısı

Aslında tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda alınmadığı her an biraz daha geç kalınmış hissini veriyor…

Audi A6 İkinci El

Audi A6 ikinci el modeller son zamanlarda araba almak isteyen kişilerin dikkatini çekiyor. İkinci el araba almanın genelde zorlu bir süreç olduğu zannedilir. Oysaki ikinci el araç satın almak istediğinizde doğru yolları izlerseniz sorunsuz bir satın alma süreci geçirirsiniz.

Audi A6 hayalinizdeki araç ve sıfırını almak için maddi imkânlar kısıtlı ise ikinci ellerine gönül rahatlığıyla bakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeyler; hasarsız, kilometresi düşük, tüm motor ve donanım özelliklerinin aktifliğidir.

Hayallerinizde ki aracı alırken hele de ikinci el alırken özellikle titiz olmanız da gerekir elbette. Hasar kaydının ve teknik sorunların olup olmadığı ve güvenilir bir satıcıdan alındığına emin olmanız gerekir.

 • Aracın hasar kaydı olup olmadığını kontrol edin.
 • Aracın ekspertiz raporu var mı, sorun.
 • Araçta hasar kaydı olmasa da boya ekspertizi yaptırın.
 • Kilometresini öğrenin.
 • Aracın trafik cezası olup olmadığını öğrenin.
 • Motor şase numarasını kontrol edin.

 Aracın neden satıldığını mutlaka sorun. Audi A6 keyfini süren kullanıcının aracı elden çıkarmak gibi bir durumu olmayacağını ön görüyoruz ancak ağır hasarlı olma durumunda ya da büyük bir sıkıntısı olması durumunda elbette bunlar da yaşanabilir sıkıntılardır.

Audi A6 model yılına Göre trafik sigortası ve kasko değerleri değişir. Aracın 2018 modeli için belirlenen kasko değeri 1.710.062 TL’dir. 2015 modeli için belirlenen kasko değeri ise 1.192.905 TL’dir.

Aracınızın kasko değeri olası bir kaza, hırsızlık, yangın, arıza veya farklı bir hasar durumunda zararınızın tamamen karşılanması adına büyük önem arz eder. Araç için karar verdikten sonra gerekli tüm işlemleri yaptırmanız sizin yararınızadır.

Audi A6 Fiyatları

Audi A6 fiyatları son zamanlarda en çok merak edilenlerden. Kendini sürekli yenileyen Audi, A6 serisinde de gelişiyor. Sıfır modellerinde ülkemizde fiyatlar iki milyon Türk lirasından yaklaşık dört milyona kadar uzanıyor.

Elbette fiyatı belirleyen birden fazla unsur var. Aracın model yılı, paket doluluk oranı, istenilen ya da sunulan imkânlar fiyatları oldukça etkiliyor. Ayrıca satışa sunan bayiler arasında da mutlaka fiyat farkı oluyor.

İkinci el A6 piyasası ise o kadar hareketli ki yolda olduğu gibi bu konuda da hızına yetişilmiyor. İkinci el pazarında aracın bulunduğu şehirden, anlık durumundan, kilometresinden itibaren her şey fiyatı değiştiriyor. Bel altı boyalı bir Audi A6 fiyatıyla kullanıldığı süre boyunca güneş yanığı bile olmayan Audi A6 fiyatı elbette aynı olmuyor.

Aslında fiyat araştırması yaparken öncelikle istediğiniz özellikleri not almanız daha doğru olacaktır. Hangi durumlarda alabilirim, hangi durumlarda alamam ya da almam gibi kriterler belirlemek seçim yaparken size zaman kazandıracaktır.

Boya konusunda hassas iseniz mutlaka boyasız araç istediğinizi belirtmeniz gerekir. Ya da kilometre sizin için sorun değilse aracın şehirlerarası kullanımı ya da şehir içi yoğun kullanımı kilometre dışında farklı bir aksamı etkilemiş mi bunları derecelendirmeniz gerekir.

Airbag hiç açılmış mı? Ağır kazası var mı? Değişen parçası var mı? Tüm bu bahsettiklerimiz araç fiyatını etkileyen faktörlerdir. Şehir dışı ticaret sizin için sorun teşkil etmeyecekse bulunduğunuz konumdan farklı yerlere de bakabilirsiniz. Her aracın bir şehri, her şehirde farklı bir değeri vardır. Audi A6 ise her şehirde değerli…

Sonuç

Audi A6 Nasıl Araba sorusunun cevabını aradık. Detaylara indik. Ve aracın son derece kaliteli olduğunu net olarak gördük. Bu çerçevede eğer ekonomik gücünüz yetiyorsa tabiki almanız gereken bir model olduğunu artık biliyorsunuz.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu