Debriyaj Üst Merkezi Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Manuel şanzımana sahip araçlarda debriyaj üst merkezi adı verilen bir parça bulunmaktadır. Peki ya debriyaj üst merkezi ne kadara değişir? Debriyaj üst merkezi değişimi ne kadar tutar? Debriyaj üst merkezi fiyatları ne kadardır? Ayrıca debriyaj üst merkezi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Yaklaşık 30 yıldan bu yana üretilen otomobillerin debriyaj sistemi hidroliktir. Eskiden telli sistem kullanırken günümüzde vites değişimi için debriyaj ayırması hidrolik basınçla yerine getirilir. Sürücü ayağını debriyaja bastığı anda, debriyaj üst merkezi valfini ileri doğru iter ve baskı balata şanzımandan ayrılır. bunun sonunca vites geçişleri meydana gelir.

Debriyaj üst merkezinin içinde hidrolik yağ vardır ve sürücü ayağını pedala bastığı kadar debriyajı iter. Böylelikle vites değişimleri için ayırma işlemi gerçekleşmiş olur. Debriyaj üst merkezi arızasının en büyük belirtisi vites geçişlerinde zorlanma ve vites değiştirirken cartlama sesinin gelmesidir.

Debriyaj Üst Merkezi Ne Kadara Değişir?

Debriyaj üst merkezinin yeri, debriyaj pedalının hemen altındadır. Üst merkez zamanla hidrolik yağ kaçırdığı için ayırma işlemini yapamaz ve değiştirilmesi gerekir. Debriyaj üst merkezi tamir edilemeyen bir parçadır. Arıza yaptığı zaman değiştirilmesi gerekir. Ortalama bir otomobilin debriyaj üst merkezi 200 ile 350 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ustanız ise değişimi için 100 lira işçilik ücreti alacaktır. Kısaca debriyaj üst merkezini değiştirmenin maliyeti 2021 – 2022 yılı için en fazla 500 liraya mâl olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu