Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nedir?

Dizel motorlu araçlarda bulunan kızdırma bujisi arızası belirtileri nelerdir? Isıtma bujisi arızası nasıl anlaşılır? Bu gibi sorulara yanıt arayacağız.

Kızdırma bujisi arızası nasıl anlaşılır? Isıtma bujisi arızası belirtileri nedir?

Benzinli ve LPG’li motora sahip otomobillerde silindir yanma odasına yakıt ve hava püskürtülür. Ardından ateşleme bujisi kıvılcım üretir ve tutuşma sağlanmış olur. Ancak dizel arabalarda durum çok daha farklıdır. Mazotun yanması için önce silindir odasında bulunan hava sıkıştırılır. Sıkışan hava ısındığını zaman enjektörler yakıt püskürtmeye başlar. Bu sırada yanma odasındaki sıcaklık hala mazotun yanması için yeteri kadar sıcak değildir. Bu sırada kızdırma bujileri devreye girer ve içerideki havayı mazotun tutuşacağı kadar ısıtır. Sonic olarak aracınızın motoru çalışmış olur.

Sabah aracınızı çalıştırmadan önce bir müddet gösterge panelinde ısıtma bujisi işaretinin sönmesini beklersiniz. İşte o sırada bu yukarıda belirttiğimiz hususlar motor içerisinde gerçekleşmeye başlar. Dizel motorlu aracınızın kızdırma bujileri arıza yaparsa bunu hemen fark edersiniz.

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kızdırma bujisi arızası belirtileri çok belirgindir ve hemen fark edersiniz.

1- Sabahları Motorun Zor Çalışması

En çok görülen belirtisi budur. Özellikle sabahları motor soğukken aracınız hemen marş almıyorsa yani zor çalışıyorsa bunun sebebi ısıtma bujileri olabilir. Çünkü mazotun yanması için gerekli sıcaklığın oluşmadı çok uzun sürer. Sonuç olarak uzun süre marşa basmak zorunda kalırsınız.

2- Motor Performansının Düşmesi

Motorda yakıt tam yanamadığı için, performansı düşecektir. Aracınız özellikle yokuşlara geldiği zaman çekmiyorsa sebebi ısıtma bujileri olabilir.

3- Egzozdan Kara Duman Atması

Egzozdan çıkan siyah duman zengin karışımlı yanmaya işarettir. Kızdırma bujisi arızasında motor içindeki yakıt tam tutuşmayacağı için egzozdan yanmadan atılacaktır. Yanmamış zengin karışımlı egzoz gazının rengi siyah olacaktır.

4- Motorun Teklemesi ve Sesli Çalışması

Özellikle soğuk havalarda motorun teklediğini ve titrediğini görürseniz bu ısıtma bujisi arızası nedeniyle olabilir. Ayrıca motor vuruntulu çalışacağı için ses yapacaktır.

5- Motor Arıza Lambasının Yanması

Kızdırma bujileri bir elektrik devresi tarafından sürekli olarak kontrol edilir. Arıza yapması durumunda sürücüyü haberdar etmek için gösterge panelinde arıza ışığı yanar.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu