Kişiye Özel İsimli Plakalık Fiyatları Ne Kadar? Işıklı Pleksi ve Işıksız Plakalık Fiyatı

Artık her şeyin kişiye özel yapılabildiği günümüzde otomobil plakaları da isim yazdırmalı veya ışıklı olabiliyor. Bu yazımızda isimli plakalık fiyatları ile ışıklı plakalık taktırma fiyatı hakkında bilgi vereceğiz.

Bir sanayiye gittiğiniz zaman aracınızı teslim aldığınızda plakalığın değiştiğini görürsünüz. Servis kendi adının bulunduğu yeni plakalığı takmıştır. Çünkü siz aracınızla hareket ettikçe istemeden de olsa yoldaki diğer insanlara o iş yerinin reklamını yapmış olursunuz. Ancak bazı kimseler bu bedava reklam yayınlama yerine plakalıklarında kendi adının veya sevdiği başka kişi ve şeyler yazmasını isterler. Bu sebeple kişiye özel isimli plakalıklar vardır.

Özel plakalıklar nerede satılır diye soracak olursanız, her köşe başında bulunan oto aksesuarcılar bu işi yapmaktadır. Siz sadece yazdırmak istediğiniz şeyi söylersiniz ve yarım saat sonra kişiye özel plakalık gelmiş olacaktır. Kişiye özel isimli plakalık fiyatları 50 ile 100 lira arasında değişmektedir. Taktırmak için ayrıca bir işçilik ücreti ödemenize gerek yok. Çünkü basit bir elektrikli matkap ve bir kaç vida ile kolaylıkla plakalığı aldığınız yer takacaktır.

Son zamanlarda bir de ışıklı plakalıklar çıkmaya başladı. Aracınızın farlarını açtığınızda veya içeriye bağlanan bir düğme yardımıyla plakalığın ışıklarını açıyorsunuz. Işıklı plakalıklar genelde mavi, kırmızı ve beyaz renkte oluyorlar. Bu plakalıklar genelde pleksi malzemeden yapılmaktadır. Yine araç sahipleri isimlerinin ışıklı bir şekilde yanmasını isterler. Işıklı plakalık montaj için aracınızın stop lambalarına gelen elektrik tesisatından kablo çekilmesi gerekmektedir. Çünkü farlar yandığı zaman plakalığında yanması gerekir. Ayrıca bu tür plakalıklar yasak olduğu için içeriden manuel kapatılma düğmesi yapılması gerekmektedir. Işıklı pleksi plakalık fiyatları 2022 yılı içinde 150 ile 300 lira arasında değişmektedir. Plakalığı aldığınız yer genelde ücretsiz olarak takmaktadır. Ancak internet üzerinden sipariş verirseniz ve dışarda taktırmak isterseniz 100 lira işçilik ücreti karşılığında taktırabilirsiniz.

Ek bir not olarak ışıklı plakalık varsa aracınız muayeneden geçemez. Çünkü plakanın okunma derecesini düşüren şeylerdendir. Polis gördüğü zaman ise bu plakalığın sökülmesi ister. Ayrıca ceza kesebilir. Bu sebeple ışıklı plakalık taktırmanızı çok fazla tavsiye etmiyoruz.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu