Opel Meriva Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Opel’in geniş aile otomobili olan Meriva nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Meriva inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel hemen her segmentte otomobiller üreten bir markadır. Büyük aile otomobili yani MPV sınıfında ürettiği model olan Meriva’yı ülkemizde 2003 yılında satışa sundu. 2009 yılına kadar 1. nesil Meriva satıldıktan sonra 2010 yılında satıştan kaldırıldı. Ancak 2011 yılında 2. nesil Meriva ile tekrardan Türkiye pazarına giriş yaptı. Ancak istenilen satış rakamlarını yakalayamadığı için 2015 yılında tekrardan satıştan kaldırılmıştır.

Opel Meriva Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir otomobil olan Meriva, MPV karışımı bir arabadır. Jip karışımı bir görüntüsü bulunmaktadır. Özellikle çocuklu aileler için oldukça kullanışlıdır. Ülkemizde Active, Cosmo, Enjoy ve Essentia donanım paketleriyle satılmıştır.  En full donanım paketinde “ABS, ESP, 6 hava yastığı, hız sabitleyici, dijital klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, yol bilgisayarı, yokuş kalkış desteği ile yağmur ve far sensörü” gibi özellikler bulunmaktadır. Meriva’da manuel şanzımanın yanı sıra 5 ileri Easytronic otomatik vites seçeneği mevcuttur. Motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

1.3 CDTI : Opel’in Fiat’tan ithal ettiği motordur. Çok sağlam, ekonomik ve performanslı bir motor olarak öne çıkmaktadır. İlk başlarda 75 beygirlik olanları satılırken 2. nesil kasalarla birlikte 95 beygirlik olanları satılmaya başlamıştır. Şehir içinde 8.2, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 T Turbo : 1.4 litre hacimli 4 silindirli olan bu motor 2011 – 2013 yılları arasında satılmıştır. Oldukça performanslı ve güçlü bir motordur. Eğer bir Meriva alacaksanız bu motora sahip olanını almanızı tavsiye ederim. 140 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.8, şehir dışında 5.2 litre yakıt tüketimi vardır.

1.6 Benzinli : 2003 – 2009 yılları arasında 1. nesil Meriva ile gelmiş motordur. Zaten en çok bu motor hacminde olanları tutulmuştur. Opel’in pek çok modelinde kullandığı bir motordur. 105 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup şehir içinde 8.8, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

2. Nesil Opel Meriva (2015 Model)

Opel Meriva Kullanıcı Yorumu

İkiz çocuklarım olduktan sonra bana bagajı ve içi geniş bir aile otomobili gerekiyordu. Aslında Ford C-Max bakıyordum ama onu alacak kadar param yoktu. Bende kalitesine güvendiğim bir marka olan Opel’in Meriva modelinden yana tercihimi kullandım. Gerçekten aracımdan çok memnunum. Öncelikle içinden anlatmaya başlayacak olursak. Ön göğüs tasarımı aynı Astra H kasa birebir diyebilirim. Ön tarafının genişliği güzeldir. Arka tarafa 3 yetişkin rahatlıkla sığabiliyor. Ayrıca efsane geniş bir bagajı var. İkiz bebek arabasını ve bavulları atıp tatile gidiyorum. Yerden yüksek bir araba olduğu için kullanırken jip havası veriyor. Ayrıca şehir içi sıkışık trafikte diğer otomobillere yukarıdan baktığınız için gayet ferahtır. Tavanı yüksek olduğu için insanı içinde boğmaz. Çok geniş bir ön camı olduğundan görüş açısı mükemmel seviyededir. Kör noktası gördüğüm en az arabalardan bir tanesidir. Bendeki 1.6 atmosferik motorlu olanı. Performans olarak fena sayılmaz. Gerçi klima açınca birde arabada 4 kişi varsa yokuş çıkarken bayılıyor ama zaten bu arabaya binen performansını öyle çok takmamalıdır. Defalarca uzun yola çıktım ve bir sorunla karşılaşmadım. Zaten konfor olarak rakiplerinden hiç bir kalır yanı yok. 150 – 160 km/s hız ortalama ile İstanbul’dan Ankara’ya gidip geliyorum. Yol tutuşu yüksek bir araba olmasına rağmen gayet yeterlidir. Öyle kolay kolay savurma yapmıyor. Frenleri çok güçlüdür ve Meriva’yı kısa mesafe içerisinde rahatlıkla durdurabiliyor. Bu arabanın verdiği güven hissi mükemmel seviyede. Zaten Almanlar böyle kalın görünüşlü arabalar yapmaya bayılıyorlar.

Opel Meriva Alınır Mı?

Evet Eğer MPV sınıfı ucuz ve kaliteli bir araba arıyorsanız mutlaka Meriva’yı incelemenizi tavsiye ederim. Pek çok kişi yedek parçaları bulunuyor mu diye soruyor. Zaten motor, mekanik ve yürüyen aksam parçaları Astra ile aynı olduğundan hem bolca var ayrıca fiyatı da çok ucuz. İkinci eli çok güçlü değil ama bu Meriva’nın ucuz bir araba olmasını sağlıyor. Bence temiz kullanılmış bir tanesini gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu