Otomatik Şanzıman Tamiri ve Tamir Fiyatları 2023

Otomatik şanzıman tamiri işlemleri belirli adımlar dâhilinde gerçekleştirilmektedir. Şanzıman çeşitlerine uygun olan en doğru yöntemin belirlenerek, titiz bir şekilde yapılması gerekir. Bu noktada manuel şanzıman adımları uygulanarak, tamir işlemleri gerçekleştirilir.

Bütün bu işlemler gerçekleştirilirken şanzıman komple olarak sökülmekte ve gerekli tamir işlemleri uygulanmaktadır. Böylelikle olası arızaların çözümü için işlemlere başlanır.

otomatik sanziman tamiri

Otomatik şanzımanların sistemleri, farklı şekilde işlemektedir. Yani şanzımanın üzerinde elektronik devreler ve teknolojik ifadelerin olması, tamir sürecinin daha kapsamlı ve zor olmasına neden olur. Bu yüzden deneyimli personeller tarafından onarımı yapılmalıdır.

Ayrıca bu şanzımanın otomatik bir sistem ile ilerlemesi nedeniyle, marş motoru da sökülerek tamir edilmektedir. Oto servislerinde bulunan şanzıman krikosu ile de taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Bütün tamir işlemlerinin eksiksiz ve en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için, profesyonel bir yardım alınmalıdır. Böylelikle şanzımanlarda oluşan arızalara en kısa sürede çözüm sağlanabilir.

Şanzıman Tamiri Ne Kadar?

Otomatik şanzıman tamiri gibi Şanzıman tamiri ne kadar sorusu da çok soruluyor. Bu konu hakkında net bir açıklama yapabilmek için, şanzımanda meydana gelen hasırın boyutunun hangi derecede olduğunu bilmek gerekir. Yani şanzıman tamirinin fiyatı, hasarına bağlı olarak değişir. Dolayısı ile şanzıman tamir fiyatları 2023 yılı itibari ile değişkenlik gösterebiliyor.

Şanzımanda meydana gelen hasar için tek bir ihtiyaç söz konusu ise, genel olarak 1.000-6.000 TL civarı bir miktar ödemek gerekebilir.

Şanzımanın ne kadar yağ yaktığını kontrol etmeye yarayan vites değiştirme selonoidinde olası bir arızanın yaşanması sonucunda, 2.000-7.000 TL civarı bir ücret ödenebilir. Bu ücret tek ya da daha fazla selenoidin değiştirilmesi kapsamında artış göstermektedir.

Otomatik şanzıman tamiri kapsamında gerçekleştirilen şanzıman yağı kaçağı tamiri fiyatları ise, 3.000 TL’yi bulabilmektedir. Ayrıca otomatik şanzımanın yenilenmesi de, 3.500-10.000 TL civarı olmaktadır.

Kullanılan otomatik şanzımanın değiştirilmesi maliyeti ise yüksek fiyatlarda olabilmektedir. Bu noktada 35.000 ya da 40.000 TL civarı bir tamir ücreti ile karşı karşıya kalınabilir.

Bu maliyetin azaltılabilmesi için alternatif bir şekilde kullanım sağlayan çıkma bir şanzıman tercih edilebilir. Yani kullanılmış ama iyi çalışma sağlayan çıkma bir şanzıman takılarak, 10.000 ya da 20.000 TL’ye kadar tamir masrafları azaltılabilir.

otomatik sanziman tamir fiyati
Otomatik Şanzıman Tamir Fiyatı

Otomatik Şanzıman Servisi

Otomatik şanzıman servisi profesyonel ekiplerce gerçekleştirilmelidir. Araçların otomatik şanzıman servisinden yararlanması ve düzenli olarak kontrollerinin sağlanması gerekir. Çünkü şanzımanda meydana gelen arızalar, araç kullanımını kötü yönde etkilemektedir.

Bu alanda tecrübeye sahip kişiler, kısa bir süre içinde otomatik şanzıman değişim ve tamir işlemlerini gerçekleştirir. Manuel veya otomatik şanzıman tamir işlemleri, genellikle aynı olmaktadır. Servis personelleri öncelikle akü ve akü sacını sökmek ile işe başlamaktadır.

Daha sonra marş motoru sökülerek, şanzımanın motordan ayrılması için gerekli olan bağlantıların hepsi sökülür. Deneyimli olan servis personelleri motora herhangi bir zarar vermeden şanzımanın söküm işlemlerini olabilecek en hızlı sürede yapar.

Otomatik şanzıman üzerinde bulunan birden fazla mekanik parça bulunmaktadır. Şanzıman servisi gerekli olan bakımları yaptıktan sonra hangi malzemenin arızalı olup olmadığı hakkında bilgi edinecektir. Arızalı parçanın bulunmasının ardından şanzıman yağlanarak, aşınan mekanik parçanın değiştirilmesi gerekir.

Etkili bir otomatik şanzıman tamiri için profesyonel kişilerle çalışılması, tamir işleminin olabilecek en hızlı sürede gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Otomatik Şanzıman Tamiri Fiyatları

Otomatik şanzıman tamiri fiyatları önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Aracın hasarına ve şanzımanın durumuna bağlı olarak değişebilen fiyatlara etki eden birden fazla faktör bulunur. Şanzıman tek bir parçadan meydana gelmemektedir.

Bu nedenle birden fazla mekanik parçanın arızalanması söz konusu olabilir. Kapsamlı bir şekilde incelendiğinde birbirinden farklı parçalarda meydana gelen arızalar, değişik fiyat seçenekleri ile tamir edilmektedir.

Otomatik şanzıman tamiri için servise başvuran kişilerin, öncelikle şanzımanın durumu hakkında bilgi alması gerekmektedir. Şanzıman yağı değişimi, şanzıman değişimi, şanzıman yağı kaçağı tamiri ve şanzıman solenoidinin değişimi söz konusu olabilir.

Görüldüğü gibi otomatik şanzımanlarda meydana gelen arızalar farklılık gösterebilir. Birden fazla parçanın değiştirilmesi gereken arızalarda, fiyatlardaki artış kaçınılmazdır.

Yüksek maliyetlerden kaçınmak ve şanzımanı uzun süre kullanabilmek için, şanzıman bakımının yapılması ve bu bakımların aksatılmaması gerekir. İleride oluşabilecek onarım ve değiştirme işlemlerinden kaçınılmamalı, düzenli periyotlarda profesyonel olan otomatik şanzıman servisine gidilmeli ve ilgili bakımlar gerçekleştirilmelidir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu