Peugeot 3008 Lastik Basınç Sensörü Sıfırlama, Lastik Basıncı Sıfırlama

Bu yazımızda sizlere Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Peugeot 3008 lastik basınç sensörü sıfırlama işlemi diğer modellerde olduğu gibi gösterge panelinden yapılamamaktadır. Bu yazımızda sizlere Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama
Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama

Peugeot 3008 lastik basınç sensörü, tüm Peugeot araçlarda TPMS sisteminde araçların sürüş güvenliğini arttırmak için kullanılan standart bir donanımdır. Bu sensör araçların dönüş hızlarını ölçerek aradaki farklılık ile basıncı ölçer ve araçta basınç kaybı oluştuğu anda sensör sürücüye bildirim gönderir.

Düşük basınç sürüş güvenliğini tehlikeye atacağı gibi lastiklerinizin ömrünü kısaltırken aracınızın balans ayarlarını da bozabilir. Ayrıca lastik basıncının düşmesi yakıt tüketiminizi de arttıracağız için aracınızda lastik basınç sensörü hata verdiği zaman mutlaka yetkili bir servise danışınız.

Peugeot 3008 Lastik Basıncı Sıfırlama

Peugeot 3008 lastik basıncı sıfırlama işlemi aracınızın model ve serisine göre farklılık gösterebilir. Bazı araçlarda Peugeot lastik basınç sensörünü aracınızın yol bilgisayarından ya da eski model ise radyosundan basınç ayarlarına gelerek manuel bir şekilde sıfırlayabilirsiniz.

Yol bilgisayarı ya da radyosunda bu seçenek olmayan araçlarda ise lastik basıncı sıfırlama işlemi torpido içinde bulunan set düğmesi yardımı ile yapılmaktadır. Bazı modellerde ise direksiyonun sol kısmındaki set düğmesi ile lastik basınç sensörü sıfırlama işlemi yapılabilmektedir.

Peugeot 3008 lastik basıncı resetleme işlemini tamamlarken zorluk çekiyorsanız, araç kullanım kılavuzuna başvurarak resimli anlatımlardan faydalanabilirsiniz.

Bazı nadir modellerde ise araç sizin lastik basıncı sıfırlama işlemi yapmanıza izin vermeyebilir. Bu tip durumlarda aracınızın teker basıncı yetkili serviste ölçülerek gerekli basınç ayarları yapıldığında sensör kendiliğinden sıfırlanacaktır.

Emir Göründü

Selamlar, ben Emir. 1992 Eskişehir doğumlu metalurji ve malzeme mühendisiyim. Kendimi klasik araba tutkunu olarak betimlemekten keyif duyuyorum. 2022 yılında dahil olduğum otobilgisi.com ailesi ile birlikte sizlere otomotiv sektöründen izlenimlerimi aktarmaya çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.