Proton Waja Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un Waja modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Proton Waja kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Proton Waja
Proton Waja

Malezyalı otomobil üreticisi Proton’un geçmişi çok fazla değildir. Bu sebeple otomobillerini üretirken, diğer dünya devi markalardan destek almaktadır. Otomobil yapım konusunda en büyük desteği Mitsubishi firmasından görmüştür. Hatta 90’lı yıllarda eski Mitsubishi modellerini biraz değiştirerek Proton markası adı altında satmıştır.

Ancak 2000’li yılların başından itibaren kendi tasarladığı otomobillere geçiş yapmıştır. Kendi otomobillerini yaparken, satın aldığı Lotus’un mühendisliğinden de faydalanmıştır. Proton Waja her ne kadar 2001 yılında üretilmeye başlamış olsa da ülkemizde resmi olarak 2005 – 2010 yılları arasında satılmıştır. Zaten daha sonra Proton, ülkemizden çekilmiştir.

Proton Waja Nasıl Bir Araba?

Proton Waja üretilirken, Mitsubishi Carisma temel alınmıştır. Zaten Carisma’nın şasesi o kadar sağlam ve kalitelidir ki Volvo bile S40 modelinde bu şasesi kullanmıştır. Waja C segmenti sedan kasa bir otomobildir. ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, elektrikli camlar, kumandadan açılan bagaj ve ayarlanabilir direksiyon gibi özellikleri vardır.

Waja’da 1.6 litrelik motor bulunmaktadır. Bu motorun 103 beygirlik olanları Mitsubishi üretimi Mitsubishi Orion motoru (Mitsubishi 4G18 kodlu motor), 110 beygirli  olanları ise Proton’un kendi üretimi yani Lotus mühendisleri tasarlamış CamPro CPS DOHC I4 koldu motordur.

Proton Waja Arka Görünüm
Waja Arka Görünüm

Proton Waja Kullanıcı Yorumu

Alma elinde kalır, parçasını bulamazsın gibi lafların üzerine insanları dinleyemeyip bir Proton Waja aldım. Alınır mı sorusuna aşağıda cevap vereceğim. Şimdi Waja gerçekten parasına göre çok şey sunan bir otomobil. İçerisinin genişliği, arka diz mesafesi güzeldir. Ön göğüs ve kapı içleri, kapı kolları gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmış.

Koltuk döşemeleri çok sert ama öyle rahatsız değil. Bendeki 110 beygirlik olanıydı. LPG ile tam uyumlu bir motor ve hiç bir sorun çıkarmıyor. Şehir içinde motor performansına hayran kalırsınız. Gaza yüklendiğinizde sanki bir yarış arabası kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Waja’nın kendine has bir motor sesi var. Yol tutuşuna ise hayran kalırsınız.

Bu fiyata alabileceğiniz en iyi yol tutuşa sahip otomobildir. Uzun yolda insanı yormaz ve yüksek hızlara çıkabilir. Ben 220 km/s hızı bile gördüm ve öyle bir motor ki gidecek yol olsa daha da hızlı gidecek.

Proton Waja İç Kısmı
Waja İç Kısmı

Proton Waja Alınır Mı?

Evet parasına göre gerçekten çok kaliteli bir otomobil. Yedek parçalarını bulmak küçük şehirlerde zor oluyor. Ama İstanbul’da her parçası var getirtebiliyorsunuz. Ancak Waja şöyle bir gerçek var, insanlar bu arabayı bilmiyor. Bu sebeple ikinci el piyasası yok denecek kadar az.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu