Renault 21 Manager 1.7 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Renault 21 serisinin bir modeli olan Manager nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Renault 21 Manager inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. Bir diğer merak edilen husus Reno 21 concorde ile Manager arasındaki farklara göz atacağız.

Renault 1990 yılında en lüks modelleri olan 21 serisinin piyasaya sürdü. 21 serisi 3 farklı modelden oluşuyordu. Bunlar Optima, Manager ve Concorde serileriydi. Bu üç seri de aynı kasaya sahip olmalarına rağmen her bakımdan birbirlerinden farklıydı. Yani sadece görünüşleri aynı araçlardı. Optima 1.6 motora sahip en boş paket, Manager 1.7 motora sahip orta dolulukta ve Concorde ise 2.0 motora sahip en donanımlı motor seçeneğiydi.

İlginizi çekebilir :  ” Renault 11 Flash Nasıl Araba?

Biz bu yazımızda Reno 21 Manager modelini inceleyeceğiz. İlk olarak 1990 yılında satışına başlanmış ve 1995 yılına kadar satılmıştır. Satışta olduğu dönemlerde aslında çok fena sayılmayacak rakamlar yakalamıştır.

Renault 21 Manager Nasıl Bir Araba?

D segmenti sedan kasa bir otomobil olan Manager, o zamanlar Concorde almaya gücü yetmeyenler tarafından tercih ediliyordu. 90’lı yılların ilk yarısını düşünecek olursak hiçte gayet donanımlı bir otomobildi. GTS Manager adı altında satılmıştır. “Hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği, klima ve elektrikli ayanlar” gibi özelliklere sahiptir. Bagaj hacmi 490 litredir ve o zamanların en geniş bagajına sahip araçlarından birisidir.

Motor teknik özelliklerine değinecek olursak. Kaputunun altında 1.7 litrelik 95 beygir ve 143 Nm tork güç üreten karbüratörlü bir motor vardır. LPG ile uyumlu bir motor olup, şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. Bu motor Renault tarafından Flash model araçlarda da kullanılmıştır.

Renault 21 Manager Kullanıcı Yorumu

Ben aslında Concorde bakarken yedek parçalarının çok pahalı olmasından dolayı Manager aldım. Çünkü Flash ile aynı motora sahip olduğu için parçalarının ucuz olacağını biliyordum. Neyse arabanın içinden anlatmaya başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içlerinde kullanılan malzeme kalitesi idare eder. Ancak yılların verdiği yorgunluk nedeniyle çatlama ve solma oluyor. İçinin genişliği salon gibidir. Özellikle arka tarafında 3 tane uzun boylu yetişkin dizleri ön koltuklara değmeden rahatlıkla yolculuk yapabilir. Yolda giderken motor sesini 3 bin devire kadar çok fazla almıyor. Ancak motor devirlendikçe sesi gelmeye başlıyor. Yol sesini parasına göre düşünürsek çok çok az alıyor. Koltuklarında kadife döşeme vardır. Ayrıca yan bel destekleri bulunmaktadır. Motor performansı ise Renault Flash’tan bildiğimiz üzere gayet güzeldir. Şehir içi ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor çünkü kasası ağır. Ancak öyle kamyon gibi ağır değil yani. Uzun yolda ise sürüşüne doyum olmuyor. Yani bir Tofaş veya Broadway’e göre kat kat daha rahat bir arabadır. Yol tutuşu güzeldir ve arkasını hemen savurmaz. Frenleri gayet güçlü olmasına rağmen kızaklamaya müsaittir.

Renault 21 Manager Alınır Mı?

Evet Concorde mi Manager mi derseniz tabiki Concorde ama parçalarının pahalı olduğunu unutmayın. Bu sebeple ben cebimi düşünerek tercihimi Manager’den yana kullandım. Eski araba olduğu için ufak tefek arızaları elbette oluyor. Yedek parçaları bulunuyor mu diyecek olursanız Flash ile aynı motor kullanıldığı için motor aksamında hiç bir sorun yok. Örneğin Manager’in baskı balatası 650 lira iken Concorde’nin 2.500 liradır. Almadan önce temiz kullanılmış bir tanesi arayın yoksa her arabanın hor kullanılmışı arıza çıkartacağından Manager’de arıza yapacaktır.

Kaynak: otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. Kesinlikle menager veya optima alın 2.0 biraz tuzlu yayla gibi araç koltuk konfor una bayilirsiniz hiç fena da gitmiyorlar fiyatları uygun parça zebil Şahin Doğan diyecem ama serçe fiyatına bulursun bu aracı benim 2. R21ilk concerde idi şimdi bindigim maneger diş aksam sıkıntı yok heryer de bulunuyor 2.0motor da üzer maneger optima uzmez biri r9 fairway motoru kullanır diğeri flash motoru ama concorde malesef tek alternefi yok diğer aksamlar bulunur ama motor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu