Teker Porya Bilyası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve Değiştirme Ücreti 2022

Otomobillerin yürüyen aksam parçalarından bir tanesi olan teker rulmanı veya diğer adıyla porya bilyası ne kadara değişir? Porya bilyası fiyatı ne kadar? Porya bilyası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için porya bilyası değiştirme maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin tekeri bir mil üzerinde takılıdır ve sürekli olarak dönerler. Tekerler düz bir zeminde dönmelidir ki aracınız ses çıkartmasın. Porya bilyası veya diğer adıyla teker rulmanı konfor açısından çok büyük bir rol oynar. Porya bilyası bildiğimiz rulmandır. Teker başına bir tane bulunmaktadır. Ancak kasislere, çukurlara veya engebelere sert girildiğinde porya bilyasının içinde bulunan bilyalar dağılabilir. Eğer aracınızda hızlandıkça bir uğultu sesi duyuyorsanız bu porya bilyasından olabilir. Vitesi boşa atmanıza rağmen rahatsız edici bir uğultu sesi geliyorsa porya bilyası dağılmış demektir.

Porya Bilyası Ne Kadara Değişir?

Porya bilyası değişimi ücretini açıklamadan önce nasıl değiştirildiği hakkında kısaca bilgi verelim. Öncelikle ustanız arabayı lifte kaldırır ve tekerleri döndürerek hangisinin bilyasının dağınık olduğunu anlamaya çalışır. Daha sonra o tekeri yerinden söker. Porya bilyası yerinden kolay kolay çıkmaz ve çıkartmak için özel bir makine gerekir. Bunun için oto sanayilerde tornacılar bulunmaktadır. Bilyası değişecek teker ya disk ile ya da kampana kapağı ile birlikte sökülür. Ardından tornacı makineye takar ve eski poryayı yerinden çıkartır. Daha sonra yeni poryayı ve keçesini yerine takar. Ayrıca Tornacı bilyayı yağlar ve daha kolay dönmesini sağlar.

Porya bilyası fiyatları teker başına 150 – 200 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca tornacı teker başına 30 liraya bilyayı yerine takar. Ustanızda disk, kampana ve teker sökme ücreti olarak teker başına 50 lira işçilik ücreti alacaktır. Kısaca porya bilyasını değiştirmenin maliyeti 2022 yılı için 250 ile 350 lira arasında bir paraya mal olacaktır.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu