Triger Zinciri Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bazı motorlarda triger kayışken bazılarında zincirdir. Bu yazımızda triger zinciri ne zaman ve kaç km’de değişir? Triger zinciri fiyatı ne kadar? Triger zinciri değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2022 yılı için triger zinciri değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin motorunda bulunan en önemli parçalarından bir tanesi triger kayışı veya zinciridir. Başta dizel motorlar olmak üzere pek çok marka triger zinciri kullanmaktadır. Triger zinciri kayışa göre hem daha uzun ömürlü hem de daha sağlamdır. Ancak triger zincir olunca motor daha sesli çalışmaktadır. Triger zinciri eskidiyse mutlaka görmezden gelinmemelidir. Çünkü koptuğu zaman motorun ölmesine neden olacaktır. Ayrıca kopmasa bile çok fazla esnemesi yine subapların piston kafalarına vurmasına ve kopmuş gibi arıza vermesine sebebiyet verecektir.

Triger zincirinin görevi tıpkı kayışa olduğu gibi motorun zamanlamasını ayarlamaktadır. Krank miline bağlı olan triger zinciri, eksantrik milinin dönmesini sağlar. Bu sayede aracın emme ve egzoz zamanlaması ayarlanmış olacaktır. Kayış’ın ömrü 60 – 90 bin kilometre iken triger zincirinin ömrü 180 – 250 bin kilometre arasındadır. Ayrıca zincir çok daha sağlam olduğu için kolay kolay kopmaz. Ancak zamanla eskiyen zincir esneme yapar ve aracın sente ayarının bozulmasına neden olur. Triger zincirinin eskidiğinin belirtileri

  • Motorun sesli çalışması
  • Motordan vuruntu seslerinin gelmesi
  • Motor performansının düşmesi
  • Rölantide stop etme
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Egzozdan siyah duman çıkması

gibi şeyler gösterilebilir. Eğer yukarıda saydığımız belirtilerden bir veya birkaçı sizin aracınızda da varsa mutlaka triger zincirini değiştirmelisiniz.

Triger Zinciri Ne Kadara Değişir?

Triger zincirini değiştirmek ne kadar sürer diye soracak olursak. Kolay bir işlem olmadığını bilin değiştirmek 1 günü almaktadır. Triger zinciri fiyatları da marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir Fiat Multijet motorun zinciri 550 – 600 liraya satılırken, Mercedes’in triger zinciri 2.000 bin liraya satılmaktadır. Ayrıca triger zinciri değişimi için işçilik ücreti olarak ustanız 500 – 750 lira arasında bir para alacaktır. Kısaca 2022 yılı için triger zincirini değiştirmenin maliyeti 1100 ile 2750 lira arasında bir para tutacaktır. Triger zinciri değişimi, kayışa göre biraz daha zordur. Çünkü bazı markalarda bu zincir motorun içinde yer almaktadır. Motor indirmek bile gerekebilir. Bu da maliyetin daha artmasına neden olacaktır.

otobilgisi

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

2 Yorum

  1. Selam Metin,

    Ben Hollandada yasiyorum, burada oto bakim isciligi cok pahali. Onun icin TRde izinde oto bakim daha ucuz olur dusundum. Benim BMW 520i 2013 senesi, triger zincirini degistirmeyi dusundum, telefonla BMW servisinden fitat alamadin. TRde BMW servisinde triger alt ust zincir kaca degisir? Yardimci ola bilirmisin? Tesekkur ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu