Trend

Üst Kapak Contası (Silindir Kapak) Neden Yanar? Belirtileri, Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Üst kapak contası neden yanar? Üst kapak contası ne işe yarar?  Silindir kapak contası ne kadara değiştirilir? İşte tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

İçten yanmalı otomobillerde eksantrik milinin bulunduğu silindir kapağı bulunmaktadır. Bu kapak ile motor bloğu arasındaki sızdırmazlığa yarayan parçaya üst kapak contası adı verilir.

Üst Kapak Contası
Üst Kapak Contası

Üst Kapak (Silindir Kapak) Contasının Görevi

Motor iki ana bileşenden meydana gelmektedir. Bunlar içerisinde pistonlar, krank mili ve yanma odasının bulunduğu motor bloğu ve eksantrik mili, supaplar, buji ve enjektörlerin takılı olduğu üst kapaktır. Motor bloğu ile silindir kapağı arasında sızdırmazlık olması gerekmektedir. Çünkü motor bloğu içerisinde bulunan soğutma suyu, yağ ve yakıtın birbirine karışmaması gerekir. İşte bu karışmamayı sağlayan parçaya silindir kapak contası veya diğer adıyla üst kapak contası adı verilir.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Üst kapak contasının yanmasının üç nedeni vardır. Bunlardan ilki arabanın motorunun hararet yapmasıdır. Hararet yapan motorda ilk olarak silindir kapak contası yanar. Ayrıca motorun da en büyük düşmanı arabanın hararet yapmasıdır. İkinci sebep ise üst kapak contasının eskimesidir. Bir kapak contasının ömrü yaklaşık olarak 10 yıldır. Bu kullanım ömrünü tamamlayan conta sızdırmaya başlayacaktır. Üçüncü nedeni olarak motor içerisindeki basınca neden olan diğer hususlar diyebiliriz. Örneğin bir motor bloğu çatlağı üst kapak contasının yanmasına neden olabilir.

Üst Kapak Contasının Yandığı Nasıl Belli Olur?

Aracınızın silindir kapağı yandıysa bunu mutlaka hemen fark edeceğiniz belirtiler verecektir. Bunlara göz atacak olursak;

Arabanın Sabahları Zor Çalışması

Kaçıran bir conta motor yanma odasına su sızmasına neden olacaktır. Sabaha kadar burada bekleyen su bujileri ve ateşleme sistemini de ıslatacaktır. Özellikle sabahları aracınızın zor çalıştığını fark ederseniz bu üst kapak contasının yandığı anlamına gelebilir.

Egzozdan Beyaz Duman Gelmesi

Egzozdan yoğun buhar ve beyaz duman geliyorsa silindir yanma odasına su giriyor demektir. Bu durumda aracınızın egzozundan beyaz duman ve yoğun buhar çıkacaktır.

Egzozdan Yoğun Beyaz Duman
Egzozdan Yoğun Beyaz Duman

Arabanın Hemen Hararet Yapması

Sabah aracınızı çalıştırdınız ve yola çıktınız. Arabanız çalıştıktan sonra hararet hemen 90 derecenin üzerine çıkıyor veya hararet ibresi en yüksek seviyeye çıkıyorsa bunun sebebi üst kapak contasının yanması olabilir.

Radyatörün Su Kaynatması

Aracınızın yedek su deposu ve genleşme kabında su kaynadığını görürseniz büyük ihtimal silindir contası yanmış demektir.

Radyatörün Su Kaynatması
Radyatörün Su Kaynatması

Radyatör Suyu ve Yedek Su Deposunda Köpürme

Aracınızın motoru soğukken radyatör kapağını açın ve içindeki suyu kontrol edin. Eğer radyatör kapağı yoksa genleşme kabının kapağını açıp suyunu kontrol edin. Su içerisinde kahverengi çamur benzeri bir köpürme varsa bu suya yağ karışıyor demektir. Conta yanmasının en büyük belirtilerinden bir tanesi motor suyunda yağlanma olmasıdır.

Radyatör Suyunun Azalması

Aracınızın radyatör ve hortumlarından su kaçırmamasına rağmen motor suyu eksiliyorsa bu contanın yandığının belirtisi olabilir. Çünkü su yanma odasına sızar ve egzoz tarafından atılır. Buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca susuz kalan motor kısa süre içerisinde yatak sarabilir.

Üst Kapak Contası Değişimi Ne Kadar Tutar?

Üst kapak contasının değiştirilmesi için aracınızın buji, supaplar, eksantrik mili gibi parçalarının sökülmesi gerekmektedir. Ayrıca conta değiştirilmeden önce mutlaka üst kapak tornacıya gitmesi gerekir. Ancak bugün en kötü arabanın üst kapak contasını değiştirmek torna ücreti dahil 3 bin lira tutmaktadır. Ortalama bir otomobil için 5-6 bin lira bir paraya çıkabilmektedir. Daha büyük ve lüks arabaların üst kapak contası değişimleri 15 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Bu fiyatlara işçilik ücreti dahildir.

Taşlanmış ve Tornacıdan Gelmiş Üst Kapak Contası
Taşlanmış ve Tornacıdan Gelmiş Üst Kapak Contası

Üst Kapak Contası Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bunun için aracınızın hararet yapmasını kesinlikle engellemelisiniz. Bu sebeple aracınızın motor soğutma sistemi bakımlarını zamanında yaptırmanız ve hararetten uzak tutmanız gerekiyor. Motor içerisinde kaliteli yağ ve antifrizli su kullanmakta üst kapak contasının ömrünü uzatan etkenlerdendir.

Metin Ustaoğlu

İTÜ makine mühendisliği bölümü mezunuyum. 1988 yılında Erzurumda doğdum. Şu anda İstanbul'da kurumsal bir firmada otomotiv danışmanı olarak çalışıyorum.Son yıllarda işim dolayısı ile birçok araba kullanma ve test etme şansım oldu. Çocukluğumdan beri arabalara olan hayranlığım ile geliştirdiğim bilgi birikimimi otobilgisi.com'da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu